Rice w Sofii: Zagrożenie ze strony Iranu jest realne

Ewgenia Manołowa (PAP)
opublikowano: 09-07-2008, 13:40

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice oceniła w środę w Sofii, że zagrożenie dla pokoju ze strony Iranu jest realne. Podkreśliła, że nadszedł czas, by Iran przestał naruszać swe zobowiązania wobec Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji, która przybyła do stolicy Bułgarii w ramach europejskiej podróży, uznała, że rosyjska reakcja na podpisanie przez USA porozumienia z Czechami o tarczy antyrakietowej jest "rozczarowująca".

Rice komentowała zarówno reakcję Rosji, jak i ostatnią próbę rakietową, przeprowadzoną przez Teheran.

"Spodziewaliśmy się negatywnej reakcji ze strony Rosji i z ubolewaniem konstatuję, że ta reakcja była rozczarowująca. Z ministrem obrony (Robertem) Gatesem skierowaliśmy do Rosji konkretne propozycje dla umocnienia środków zaufania. Mam nadzieję, że Rosja oceni realistycznie zagrożenia ze strony Iranu, np. fakt, że (Teheran) pracuje nad bronią dalekiego zasięgu, i zda sobie sprawę, że to dotyczy również jej" - powiedziała Rice.

Podkreśliła, że tarczy antyrakietowej nie było wśród tematów omawianych z wicepremierem i szefem bułgarskiej dyplomacji Iwajło Kałfinem. "Bułgaria uczestniczy w rozmowach o zbiorowym bezpieczeństwie w ramachswojego członkostwa w NATO" - zaznaczyła Rice.

Wcześniej Kałfin powiedział, że podczas środowej wizyty Rice w Sofii temat włączenia Bułgarii do amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej nie będzie podnoszony.

Jako pierwszy temat omawiany w Sofii Condoleezza Rice wymieniła bezpieczeństwo energetyczne."Bułgaria jest ważnym partnerem w dyskusjach, mających na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energetycznych" - wskazała.

Zapowiedziała, że wkrótce wizytę w Bułgarii złoży amerykański sekretarza ds. energetyki, by kontynuować rozmowy. Nie wymieniła konkretnych projektów, ale wiadomo, że USA są zainteresowane gazociągiem Nabucco oraz ropociągiem transbałkańskim AMBO (Burgas- Vlora).

Rice oceniła pozytywnie współpracę z Bułgarią w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach Zachodnich. Kałfin zaś poinformował, że aneks do porozumieniao wykorzystywaniu baz wojskowych, podpisanego w 2006 r., jest w prawie gotowy i wkrótce zostanie podpisany.

Rice nie podała konkretnego terminu podpisania memorandum o zniesieniu wiz dla obywateli bułgarskich. Przypomniała, że jednym z warunków, których Bułgaria jeszcze nie spełniła, jest wprowadzenie nowych paszportów z danymi biometrycznymi.

Sekretarz stanu USA przybyła do Sofii zaledwie na kilka godzin. Po rozmowach z Kałfinem spotka się z premierem Sergejem Staniszewen i prezydentem Georgi Pyrwanowem. Prezydent wręczy jej najwyższe bułgarskie odznaczenie "Stara Płanina" za wkład w uwolnienie więzionych w Libii pięciu bułgarskich pielęgniarek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewgenia Manołowa (PAP)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Rice w Sofii: Zagrożenie ze strony Iranu jest realne