Risk on czy off?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 22-02-2021, 10:44

Nowy tydzień na rynkach akcyjnych zaczyna się od kontynuacji niewielkiego, ale jednak wzrostu awersji do ryzyka, a notowania kontraktu terminowego na S&P500 osuwają się poniżej 3900 pkt. Niemiecki Dax natomiast pogłębia ubiegłotygodniowe minima i spada poniżej 13800 pkt.

Co ciekawe, pojawiają się optymistyczne komentarze dotyczące finału prac nad pakietem fiskalnym w USA czy efektami walki z pandemią. Kampania szczepień, która najbardziej zaawansowana jest w Izraelu, praktycznie zahamowała już rozprzestrzenianie się wirusa. Na runku walutowym w ofensywie pozostaje dolar, co sugeruje, że przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w zarysowanych w ubiegłym tygodniu obawach o konsekwencje wzrostu rentowności obligacji skarbowych w USA. Kurs USDJPY zmierza w kierunku 106, a notowania EURUSD osuwają się do 1.21. Co ciekawe, rentowności rosną już nie tylko w USA, gdzie 10-latki zbliżają się do 1.4%, ale jest to szerszy trend.

Obawy związane z szybsza dynamiką cen najmocniej napędzają dziś rentowności australijskich i nowozelandzkich papierów do 1.6%. W tym przypadku w części jest to wynikiem wystrzału notowań miedzi, które znalazły się powyżej 9100 USD za tonę - czyli poziomów po raz ostatni widzianych przed dekadą - przez nadzieje na ożywienie globalnej gospodarki. Na rynku ropy naftowej optymizm nie jest tak spektakularny, ale WTI zawraca w kierunku 60 USD za baryłkę. W środowisku, w którym rynek zaczyna szerzej obawiać się o inflację, do łask stopniowo powinno powracać złoto, które w ostatnich tygodniach spychane było na półroczne minima przez poprawę nastrojów związaną z postępującą kampanią szczepień. Żółty metal próbuje wrócić dziś powyżej 1800 USD za uncję.

Umocnienie dolara ponownie spycha parę GBPUSD z dawno nie widzianych szczytów na 1.40. Szterling obecnie głównie napędzany jest oczekiwaniami na stopniowe odblokowywanie gospodarki w wyniku aktywnie prowadzonej kampanii szczepień. Szczegóły w tej kwestii mamy poznać dziś po południu. Wracając na antypody należy jeszcze zwrócić uwagę na decyzję agencji S&P;, która podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Nowej Zelandii do AA+ z AA, argumentując decyzję skuteczną walką a pandemią koronawirusa. Tamtejsza gospodarka szybciej od innych wychodzi z opresji. Notowania NZDUSD wystrzeliły do 0.73, a AUDUSD do 0.79.

Dziś w kalendarium uwagę przede wszystkim należy zwrócić na publikowany o godzinie 10:00 indeks Ifo odzwierciedlający koniunkturę w Niemczech. Piątkowe wstępne wskaźniki PMI sugerowały, że koniunktura w przemyśle utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane