RN Grupy Lotos zajmie się umowami kredytowymi do programu ‘10+’ 20 maja

DI, ISB
15-05-2008, 13:26

Rada nadzorcza Grupy Lotos ma 20 maja zająć się wnioskiem zarządu o zgodę na podpisanie z kilkunastoma bankami umów kredytowych na finansowanie prorozwojowego programu "10+" o łącznej wartości 1,75 mld USD, poinformował w czwartek rzecznik spółki Marcin Zachowicz.

"Rada będzie decydować o zgodzie na podpisanie umów kredytowych przez zarząd na posiedzeniu 20 maja" - powiedział Zachowicz dziennikarzom po konferencji prasowej spółki.

Rzecznik dodał, że będzie to ostatni etap zgód korporacyjnych akceptujących podpisanie umów. "Obecnie są prowadzone finalne rozmowy z bankami" - dodał.

Według prezesa spółki Pawła Olechnowicza, można się spodziewać zamknięcia finansowania programu do końca maja.

W grudniu GL podpisała z bankami umowę o wartości 400 mln USD na finansowanie programu "1-+" z konsorcjum czterech banków: Pekao SA, PKO BP, BRE Bank i Rabobank Polska. Wówczas zapowiadała, że wkrótce podpisze kolejne umowy w sumie na 1,75 mld USD - miały to być dwie umowy: na kwotę 1,55 mld USD i 200 mln USD na finansowanie programu 10+, a także na finansowanie kapitału obrotowego.

W połowie października Grupa Lotos informowała, że zamierza zamknąć finansowanie programu 10+ w grudniu. Prezes Olechnowicz mówił na początku grudnia, że kontrakt na finansowanie części inwestycyjnej programu, dotyczącej instalacji, spółka będzie mogła podpisać po walnym zgromadzeniu, które odbędzie się w drugiej połowie stycznia.

Planowane nakłady na realizację projektu "10+" wynoszą około 5,6 mld zł. Strategia finansowania zakłada pozyskanie ze źródeł zewnętrznych 70% środków potrzebnych do realizacji projektu. Kwota ta miałaby być sfinansowana przez banki komercyjne w postaci kredytów. Długoterminowa struktura finansowania zakłada, że w 2008 roku Lotos wyda na realizację "10+" 2,1 mld zł, w 2009 roku - 1,8 mld zł, a w 2010 roku - 0,4 mld zł.

Dzięki programowi 10+ zwiększy się przede wszystkim przerób ropy - o 4,5 mln ton rocznie do ok. 10,5 mln ton. Produkcja benzyny wzrośnie o 1,0 mln ton rocznie, oleju napędowego - o 3,0 mln ton, a produktów ciężkich - o 0,5 mln ton. (ISB)

 

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / RN Grupy Lotos zajmie się umowami kredytowymi do programu ‘10+’ 20 maja