Roach: gotówka może być bardzo dobrym wyborem

opublikowano: 28-08-2018, 13:53

Stephen Roach, były szef Morgan Stanley Asia uważa, że rekordowy rynek akcji w USA jest niebezpiecznie blisko zmiany kierunku.

Roach, obecnie ekonomista Uniwersytetu w Yale, uważa, że inwestorzy nie chcą obecnie dostrzegać ryzyka związanego w napięciem relacji handlowych USA. Przewiduje, że wynikającego z tego zagrożenie może uruchomić długotrwałą przecenę i uczynić dolara amerykańskiego bardzo atrakcyjnym przed pod koniec tego roku.

Stephen Roach
Zobacz więcej

Stephen Roach fot. Bloomberg

- Jeśli zbliżymy się do wyborów i wciąż będą wówczas napięcia na froncie handlowym, gotówka będzie bardzo dobrym wyborem – powiedział Roach w CNBC. 

Pomimo ogłoszenia przez prezydenta Donalda Trumpa wygranej po uzgodnieniu porozumienia z Meksykiem, Roach ostrzegł, że w obszarze handlu wciąż pozostaje duża niepewność. Szczególnie dotyczy to Chin, które według Roacha, nie ugną się przed Trumpem. 

- Nienawidzę gasić entuzjazm, ale Meksyk to z pewnością nie Chiny – powiedział. – Bitwa z Chinami toczy się dużo bardziej o politykę przemysłową i chińskie aspiracje dotyczące stworzenia przemysłów przyszłości w obszarach sztucznej inteligencji i autonomicznych samochodów – dodał.

Odnosząc się ostatnich rekordów S&P500 i Nasdaq Roach ostrzegł, że rynek jest wciąż zbyt zadowolony i grozi mu „bolesny spadek”. Przyznał jednocześnie, że nie wiadomo kiedy to się stanie, choć ekstrapolacja porozumienia z Meksykiem na inne toczące się konflikty  handlowe może przynieść duże rozczarowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu