Robot Sophia z indeksem AGH

opublikowano: 14-06-2018, 22:00

Robot humanoidalny Sophia, gość specjalny kongresu nowych technologii Impact’18 w Krakowie, otrzymał indeks Akademii Górniczo- -Hutniczej.

Polskę po raz pierwszy odwiedziła Sophia, humanoidalny robot, który gościł na kongresie Impact’18 w Krakowie (13-14 czerwca 2018 r.). Kariera Sophii zaczęła się trzy lata temu w Hongkongu, gdzie została stworzona przez firmę Hanson Robotics. Jej twórca i wizjoner dr David Hanson wierzy, że sztuczna inteligencja jest przyszłością światowej gospodarki, a Sophia i podobne jej kreacje będą w niedalekiej przyszłości wykorzystywane m.in. w edukacji,służbie zdrowia oraz w punktach obsługi klientów. Robot widzi, potrafi prowadzić normalne rozmowy, symulować tysiące wyrazów twarzy i rozumie znaczenie słów. Umie naśladować ludzkie ruchy i gestykulację. Ma też wbudowany system rozpoznawania twarzy i mimiki, dzięki któremu może określić, w jakim humorze jest jego rozmówca. W 2017 r. Sophia jako pierwszy robot na świecie otrzymała obywatelstwo. Przyznała je Arabia Saudyjska. Teraz Sophia może się poszczycić także indeksem, przyznanym jej podczas Impactu przez Akademię Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH).

NOWA STUDENTKA:  Sophia otrzymała indeks z rąk prof. Jerzego Lisa, prorektora ds. współpracy AGH. Akademia przyjęła ją, ponieważ Sophia jest ucieleśnieniem tego, nad czym uczelnia pracuje od kilkudziesięciu lat: wdrożenia rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.
Zobacz więcej

NOWA STUDENTKA: Sophia otrzymała indeks z rąk prof. Jerzego Lisa, prorektora ds. współpracy AGH. Akademia przyjęła ją, ponieważ Sophia jest ucieleśnieniem tego, nad czym uczelnia pracuje od kilkudziesięciu lat: wdrożenia rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. FOT. WITOLD WOSZCZYNA KSAF AGH

— Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości. Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji — podkreślał prof. Jerzy Lis, prorektor ds. współpracy AGH, po wręczeniu indeksu.

AGH od wielu lat prowadzi prace związane z wdrożeniem rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji. AI (artificial intelligence) obecna jest we wszystkich dyscyplinach. Nad wdrożeniami pracują informatycy, programiści, robotycy i mechanicy. Algorytmy inteligentnego sterowania tworzą także studenci AGH, działający w kołach naukowych. Bolid, motocykl elektryczny, łódź solarna czy lądownik planetarny studentów nie powstałyby, gdyby nie prężnie działające sekcje automatyki i robotyki. Impact’18 to największy kongres nowych technologii w Europie Środkowo- Wschodniej, który już po raz trzeci odbywał się w Krakowie. W tym roku na imprezie można było spotkać ponad 6 tys. uczestników, w tym 250 prelegentów z ponad 46 państw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu