Czytasz dzięki

Robyg : Nie mamy związków z upadłym Lehmanem

Mira Wszelaka
opublikowano: 09-10-2008, 00:00

Bankructwo amerykańskego banku inwestycjnego wpędza w kłopoty rzesze klientów. Także dewelopera?

Bankructwo amerykańskego banku inwestycjnego wpędza w kłopoty rzesze klientów. Także dewelopera?

Od kilku tygodni jakikolwiek związek z Lehmanem, słynnym amerykańskim bankrutem, przyprawia nie tylko inwestorów o podejrzliwość. Aura ta dotarła także na Wisłę. Tu Fundusze Lehman Brothers Real Estate Partners są obok holenderskiej grupy Nanette (notowanej na giełdzie w Londynie) akcjonariuszami grupy Robyg, specjalizującej się w budowie i sprzedaży mieszkań o wyższym standardzie w Polsce, ale także na Węgrzech, w Rumunii i Chorwacji. Co więcej w 2007 r. 14,98 proc. akcji w samym Nanette przejęło Lehman Brothers Private Equity. Na rynku pojawiły się informacje o kłopotach firmy z wierzycielami amerykańskiego banku. W samej spółce miał zainstalować się syndyk. Podejrzliwie przyglądano się m.in. wczesnej sprzedaży mieszkań w rozpoczętej w grudniu inwestycji na warszawskim Żoliborzu, którą uruchomiono pod koniec sierpnia. Pogłoski dotarły także do samorządowców dzielnicy.

— Rada dzielnicy wielokrotnie zwracała się do naczelnego architekta o zbadanie prawidłowości procesu wydawania decyzji administracyjnych na terenie Żoliborza Południowego. Ze znanych mi czterech firm realizujących inwestycje na terenie dzielnicy (które rozpoczęły budowę w tym samym czasie), jedynie Robyg prowadzi sprzedaż lokali — niepokoi się Grzegorz Hlebowicz, wiceprzewodniczący komisji budżetowo — samorządowej dzielnicy Żoliborz.

Zbigniew Okoński, prezes spółki, podkreśla, że współudziałowcy Robyg i Nanette poza nazwą mają niewiele wspólnego z nowojorskim Lehmanem.

— Fundusz nie może być mylony z bankiem. To dwa niezależne podmioty. Nasz udziałowiec jest zarejestrowany w Luksemburgu i do tego to fundusz zamknięty. Wierzyciele z Nowego Jorku nie mają możliwości jakichkolwiek roszczeń — podkreśla Zbigniew Okoński.

Dodaje, że spółka ma zapewnione finansowanie w kilku polskich bankach, legalnie dysponuje terenem i pozwoleniem na budowę, dlatego ma prawo dowolnie prowadzić sprzedaż. Grupa Robyg do 2006 r. prowadziła projekty jedynie w Warszawie (5 inwestycji), a od ubiegłego roku również w Gdańsku (3 inwestycje) i we Wrocławiu (1 inwestycja). W skład grupy obok spółki zarządzającej wchodzą spółki celowe realizujące poszczególne projekty. W pierwszej połowie 2008 r. Robyg zanotował 11,6 mln zł zysku, o 7 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane