Rodzina Kulczyków nie odda Polenergii

opublikowano: 28-05-2018, 10:50
aktualizacja: 28-05-2018, 10:51

Odmowa czy wstęp do negocjacji? Kulczyk Investments, czyli główny akcjonariusz Polenergii, nie zamierza odpowiadać na wezwanie ogłoszone przez PGE

„Polenergia jest dla rodziny Państwa Kulczyk inwestycją długoterminową, w związku z tym nie zamierzają odpowiedzieć na ogłoszone wezwanie do sprzedaży akcji” – brzmi oświadczenie, które Kulczyk Investments rozesłał mailowo w poniedziałek rano.

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments
Wyświetl galerię [1/2]

Sebastian Kulczyk, prezes Kulczyk Investments WM

To pierwsza reakcja rodziny Kulczyków na wezwanie, które na akcje Polenergii ogłosiła w zeszłym tygodniu państwowa grupa PGE. Energetyczny gigant chce kupić wszystkie akcje Polenergii i płaci 16,29 zł za papier. Oznacza to, że wartość wezwania przekroczy 740 mln zł.

Rodzina Kulczyków kontroluje giełdową Polenergię, bo ma pakiet 50,2 proc. głosów. Poza Kulczykami 16 proc. głosów ma China CEE Investment Cooperation Fund, 7,8 proc. ma OFE Aviva BZ WBK, 6,6 proc. ma Generali OFE, a 5,7 proc. ma Nationale Nederlanden OFE.

W dniu ogłoszenia wezwania rozmówcy zbliżeni do Polenergii przekonywali, że „wszyscy są zaskoczeni”. Komunikat wskazujący na brak zamiaru odpowiadania na wezwanie można interpretować jako czarną polewkę dla PGE, ale również jako wstęp do negocjacji. Sama PGE zapewniała w sowim komunikacie, że „wezwanie pozwala na rozpoczęcie rozmów z akcjonariuszami Polenergii”.

Polenergia zajmuje się produkcją energii ze źródeł odnawialnych i gazowych, ponadto dystrybuuje i sprzedaje energię elektryczną. Jest też najbardziej zaawansowana ze wszystkich graczy w Polsce jeśli chodzi o projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Zapisy na akcje Polenergii potrwają od 13 lipca 2018 r. do 20 września 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rodzina Kulczyków nie odda Polenergii