Rodzinka Playa rusza z Folksem

opublikowano: 31-01-2018, 22:00

Startuje wirtualny operator telekomunikacyjny Folx, powiązany z siecią Play. Na rynku chce się wyróżnić modelem sprzedaży i płatności.

Młodzi, wykształceni z dużych miast nie lubią komplikacji. Folx, nowy wirtualny operator telekomunikacyjny, korzystający z sieci Play, postanowił ograniczyć je do minimum przy korzystaniu z telefonii mobilnej. Wchodząca właśnie na polski rynek spółka postanowiła, że nie będzie budować sieci sprzedaży i oprze się w całości na aplikacji, w której można wybrać numer i zamówić kartę SIM, ustawić płatności za rachunki kartą kredytową i skonsultować się z biurem obsługi klienta.

Józef Mayer
Zobacz więcej

Józef Mayer ARC

— Bardzo długo pracowałem w Playu i przy robieniu kolejnej oferty rodzinnej nie byłem w stanie wyjaśnić jej zasad własnej matce. Dlatego postanowiliśmy wymyślić coś łatwiejszego. Zastanawialiśmy się, jak miałby wyglądać operator mobilny tworzony teraz na czysto, bez bagażu wieloletnich doświadczeń telekomów. Zainspirowaliśmy się modelem subskrypcyjnym, stosowanym przez Spotify czy Netflix — mówi Andrzej Popławski, odpowiadający za marketing operatora. Folx wystartował w siedmiu największych polskich aglomeracjach. Użytkownicy aplikacji mogą zamówić za jej pośrednictwem kartę SIM, którą w ciągu kilkunastu minut ma im dowozić jeden z kierowców, współpracujących z operatorem. Ten model ma być powielany w kolejnych państwach.

— Spotify, Netflix czy Uber działają globalnie za pomocą aplikacji i na tym budują skalę. Nie ma ponadgranicznego projektu telekomunikacyjnego, są co najwyżej międzynarodowe marki. Chcemy to zmienić. Nasz pomysł opiera się na tym, żeby wychodzić z ofertą do innych krajów za pomocą jednej platformy. Jeszcze w tym roku możemy rozpocząć świadczenie usług w jednym, dwóch krajach Unii Europejskiej — mówi Josef Mayer, prezes Folksa, który wcześniej odpowiadał m.in. za wprowadzenie wirtualnego operatora Yesss!.

Folx oferuje tylko jeden pakiet — za 29,99 zł miesięcznie daje nielimitowane rozmowy i SMS-y w kraju i w roamingu na terenie Unii Europejskiej, a dodatkowo 20 GB internetu. W przypadku korzystania z internetu w roamingu jest trochę inaczej. Limit transmisji danych na terenie Unii Europejskiej wynosi 1,95 GB — po przekroczeniu tego progu za korzystanie z internetu za granicą pobierane są dodatkowe opłaty. Powiązania Folksa z Playem nie kończą się na korzystaniu z sieci ubiegłorocznego debiutanta giełdowego.

W czteroosobowej radzie nadzorczej spółki Folx są trzy osoby, które zasiadają też w nadzorze Play Communications. To Bruce McInroy i Serdar Çetin, partnerzy w funduszu Novator, który pośrednio kontroluje 25,16 proc. akcji Playa, a takżeIoannis Karagiannis, kierujący powiązaną z Panosem Germanosem grupą Olympia, która ma 25,46 proc. akcji. Czwarta członkini rady, Tatiana Fafaliou, jest szefową ds. inwestycji w Olympii. Zgodnie z dokumentami rejestrowymi adres siedziby spółki pokrywa się również z biurowcem Playa.

— Jesteśmy spółką niezależną od Playa, choć finansowanie na ekspansję zdobyliśmy od ludzi związanych z tą siecią. Chcemy w ciągu kilku lat w Polsce osiągnąć poziom kilkuset tysięcy użytkowników, będziemy stopniowo wchodzić do kolejnych miast — mówi Paweł Lewandowski, członek zarządu Folksa, który przez ponad dekadę był menedżerem ds. oferty postpaid i mix w P4, operatorze sieci Play. Z infrastruktury Playa korzysta już kilku wirtualnych operatorów.

To m.in. Virgin Mobile i Mobile Vikings, a także Netia, ITI oraz kablówki Multimedia i Vectra. MVNO do tej pory nie wypracowały silnej pozycji na polskim rynku, czego przyczyny w prospekcie emisyjnym wyjaśniał… Play. „W Polsce ceny usług telekomunikacyjnych są niskie w porównaniu do innych krajów europejskich, więc operatorzy są w stanie poprawiać marżę operacyjną dzięki zwiększeniu skali, co stanowi naturalną barierę wejścia dla nowych graczy, przede wszystkim dla operatorów wirtualnych. Ta presja sprawiła, że na polskim rynku nie ma znaczących operatorów tego typu” — głosi prospekt emisyjny Playa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu