Rodzinny biznes obawia się funduszy

opublikowano: 10-06-2015, 00:00

Firmy rodzinne nie są przekonane do współpracy z funduszami PE. Przyczyną może być brak wiedzy — wynika z raportu KPMG.

Firma doradcza KPMG zbadała postrzeganie funduszy private equity przez biznes rodzinny w Polsce. Ankieta została przeprowadzona na właścicielach i współwłaścicielach prawie 30 firm rodzinnych w Polsce. Okazuje się, że wiedza takich firm na temat funduszy PE jest ograniczona.

Prawie jedna trzecia ankietowanych nigdy nie miała kontaktu z przedstawicielami takich funduszy, a kontakt w przypadku 35 proc. badanych był tylko pobieżny. Jedna piąta prowadziła konkretne rozmowy na temat wejścia funduszy do firmy rodzinnej, ale współpraca nie doszła do skutku.

Przy tym jedna trzecia firm przyznała się, że nie ma wiedzy na temat funduszy PE albo jest ona niewielka. Według respondentów największą potencjalną przeszkodą dla współpracyz funduszami PE jest brak długofalowego horyzontu inwestycyjnego funduszy, które zbyt często skupiają się tylko na wskaźnikach finansowych.

— W rzeczywistości na rynku PE obecnych jest wielu inwestorów długoterminowych, angażujących pieniądze na wiele lat, posiadających głęboką wiedzę branżową, szeroką sieć kontaktów i doświadczenie międzynarodowe. Respondenci traktują fundusze PE głównie jako źródło kapitału, które może pomóc podnieść wartość firmy, a nie widzą innych korzyści wynikających ze współpracy z funduszami — mówi Piotr Grauer, dyrektor w dziale doradztwa transakcyjnego w zespole fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

Pomimo niewielkiej wiedzy rodzinny biznes nie wyklucza jednak współpracy z funduszami PE. Tylko 16 proc. badanych firm rodzinnych kategorycznie wyklucza sprzedaż firmy do takiego funduszu, a 48 proc. nie wyklucza jej, ale też nie rozważa obecnie. Za atrakcyjne źródło kapitału fundusze PE uznaje 23 proc. badanych firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu