Rok 2005 w telekomunikacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 13:38

Przetarg na nowe częstotliwości dla telefonii komórkowej UMTS i GSM 1800, który doprowadził do pojawienia się na polskim rynku czwartego operatora komórkowego - Netii Mobile, zastąpienie marki Idea przez Orange oraz spór o udziały w innym operatorze komórkowym - PTC - to jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży telekomunikacyjnej w 2005 roku.

Przetarg na nowe częstotliwości dla telefonii komórkowej UMTS i GSM 1800, który doprowadził do pojawienia się na polskim rynku czwartego operatora komórkowego - Netii Mobile, zastąpienie marki Idea przez Orange oraz spór o udziały w innym operatorze komórkowym - PTC - to jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej branży telekomunikacyjnej w 2005 roku.

    Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń w 2005 roku:

STYCZEŃ

1.1 - Ustawa Prawo telekomunikacyjne nałożyła od 1 stycznia 2005 roku na operatorów telefonii komórkowej obowiązek uniemożliwienia użytkowania w ich sieci skradzionych telefonów komórkowych. Dodatkowo operatorzy muszą wymieniać się między sobą informacjami o skradzionych aparatach w celu zablokowania możliwości ichuruchomienia w innej sieci.

21.1 - Cogecom, spółka zależna od France Telecom, kupiła od zależnej od Kulczyk Holding spółki Tele Invest II 50 mln akcji Telekomunikacji Polskiej, stanowiących 3,57 proc, kapitału zakładowego operatora.

28.1 - Zwolnienia 4 tys. pracowników Telekomunikacji Polskiej i niedotrzymanie zobowiązań przez inwestora strategicznego spółki, czyli France Telecom, to główne przyczyny demonstracji ok. 2 tys. związkowców TP przed ambasadą francuską w Warszawie.

LUTY

22.2 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800 oraz telefonii trzeciej generacji UMTS.

25.2 - Elektrim i Deutsche Telekom (DT), opierając się na grudniowym wyroku wiedeńskiego sądu arbitrażowego, doprowadziły do zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym Polskiej Telefonii Cyfrowej. Jako właściciela 48 proc. akcji operatora wpisano w nim Elektrim, na miejsce kontrolowanego przez francuski Vivendi Elektrim Telekomunikacja.

MARZEC

2.3 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał decyzję o uwolnieniu dostępu do gniazdka abonenckiego w zakresie usług telefonicznych i szerokopasmowego dostępu do internetu, co miało ułatwić operatorom alternatywnym korzystanie z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej. Decyzja w tej sprawie spotkała się jednak z krytyką zarówno ze strony TP, jak i operatorów alternatywnych, przez których została zaskarżona.

4.3 - Przejęcie siedziby Polskiej Telefonii Cyfrowej przez zarząd popierany przez Elektrim i Deutsche Telecom. Elektrim Telekomunikacja zapowiada, że będzie kontynuował obronę swego prawa własności w spółce PTC.

16.3 - Ponad 90 proc. pracowników Telekomunikacji Polskiej uczestniczących w referendum opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku w celu powstrzymania redukcji zatrudnienia i płac.

21.3 - Działania Telekomunikacji Polskiej hamowały powstanie konkurencji na rynku usług internetowych - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i podtrzymał karę w wysokości 20 mln zł, nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w styczniu 2004 roku na spółkę.

KWIECIEŃ

7.4 - Telekomunikacja Polska publikuje regulamin zwolnień grupowych. Według niego, zwolnieniami grupowymi objętych zostanie maksymalnie 2845 osób, czyli o 600 pracowników mniej niż początkowo planowano. Średnia wysokość odpraw i odszkodowań ma wynieść ok. 50 tys. zł.

10.4 - Cześć pracowników Telekomunikacji Polskiej przerwała na jedną godzinę pracę, by wziąć udział w strajku ostrzegawczym. Do strajku doszło m.in. w Warszawie, w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Krakowie i Łodzi. To kulminacyjny moment sporu pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem TP o zwolnienia w spółce

19.4 - PTK Centertel, operator sieci Idea, uzyskał prawo do prowadzenia działalności pod marką Orange w wyniku umowy ze spółką Orange Brand Services Limited. Opłata licencyjna za korzystanie z marki Orange ma wynosić 1,6 proc. obrotu PTK Centertel. Umowa została zawarta na czas 10 lat z możliwością jej przedłużenia.

MAJ

9.5 - Na rynku pojawia się czwarty operator telefonii komórkowej. Netia Mobile została zwycięzcą przetargu na rezerwację wolnych częstotliwości dla telefonii komórkowej UMTS. Natomiast przetarg na rezerwację częstotliwości GSM 1800 nie został rozstrzygnięty, bo żaden z oferentów nie uzyskał wymaganej, minimalnej liczby punktów. Pozostali oferenci w przetargach zapowiadają złożenie odwołań.

CZERWIEC

29.6 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie wyraził zgody na wprowadzenie przez Telekomunikację Polską nowego planu taryfowego "zawsze za darmo", czyli tzw. oferty ryczałtowej. Plan zakładał, że po opłaceniu abonamentu w wysokości 115 złotych, wszystkie rozmowy lokalne i międzymiastowe w ramach sieci TP są bezpłatne. Przeciwko planom wprowadzenia planu protestowali alternatywni operatorzy telefonii stacjonarnej.

LIPIEC

6.7 - Komisja Europejska zarzuciła Polsce, że nie zapewnia telefonicznego dostępu do służb ratunkowych przez jednolity europejski numer alarmowy 112. KE poinformowała, że wysłała do Polski tzw. umotywowaną opinię na ten temat, co jest drugim etapem postępowania KE w tej sprawie, poprzedzającym już tylko etap sądowy.

12.7 - Rada Ministrów przyjmuje projekt nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, który zakłada m.in. prawo do przenoszenia numerów telefonicznych przez użytkowników telefonów komórkowych, korzystających z usługi przedpłaconej (pre-paid).

20.7 - Zarząd KGHM Polska Miedź SA przyjął stanowisko zakładające ewentualne zbycie Telefonii Dialog. Według zarządu, lata 2005 i 2006 to najlepszy okres do sprzedaży operatora.

25.7 - Dwie spółki zależne od Netii: Netia Globe i Netia Świat oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zostały zwycięzcami przetargu na częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHz z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci bezprzewodowego dostępu abonenckiego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

SIERPIEŃ

1.8 - Telekomunikacja Polska wprowadziła na rynek usługę Neostrady TP o prędkości transferu 6 Mb na sekundę, bijąc tym samym rekord oferowanego dostępu do internetu dla klientów indywidualnych, należący do operatora sieci kablowej UPC Polska.

5.8 - Mały operator telekomunikacyjny - SferaNET - uruchomiła w Bielsku-Białej pierwszą w Polsce komercyjną instalację WiMAX, która umożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu w promieniu kilkudziesięciu kilometrów do nadajnika.

23.8 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, odrzucając odwołania, przyznał Netii Mobile częstotliwości UMTS, które wygrała w przetargu. Spółka deklaruje, że ma zamiar rozpocząć świadczenie usługi na bazie własnej infrastruktury najwcześniej od połowy przyszłego roku.

26.8 - Sąd Okręgowy w Warszawie postanowił zmienić wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym na korzyść Elektrimu Telekomunikacji. Oznacza to, że to ET jest właścicielem 48 proc. udziałów w PTC. Dodatkowo sąd nakazuje ponownie KRS rozpatrzyć wniosek Elektrimu o dokonanie zmian w rejestrze.

30.8 - Operator komórkowy Polkomtel informuje, że zamierza uruchomić sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS w 5 nowych ośrodkach miejskich w Polsce: w Trójmieście, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

WRZESIEŃ

1.9 - Operator telewizji kablowej UPC Polska wprowadza dla klientów indywidualnych usługę dostępu do internetu z prędkością 12 Mb na sekundę. Dotychczasowy rekord prędkości należał do Telekomunikacji Polskiej i wynosił 6 Mb/s.

1.9 - Od 1 września w Polsce można dodzwonić się z telefonii stacjonarnej na europejski numer alarmowy 112. Na numer ten można się było już wcześniej w Polsce dodzwonić z telefonu komórkowego.

19.9 - Z polskiego rynku znika marka Idea, zastąpiona przez markę Orange. Przedstawiciele TP deklarują, że chcą, by Orange była największą siecią komórkową w Polsce.

PAŹDZIERNIK

4.10 - PTC informuje, że zamierza zbudować sieć telefonii trzeciej generacji UMTS w 10 aglomeracjach: Bydgoszczy, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Trójmieście oraz we Wrocławiu.

10.10 - Operatorzy telefonii komórkowej od 10 października pilotażowo wdrożyli usługę zatrzymania dotychczasowego numeru telefonu komórkowego przy zmianie sieci. Według ich deklaracji powszechne świadczenie usługi ma się rozpocząć od połowy stycznia 2006 roku.

11.10 - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał Telekomunikacji Polskiej wstrzymanie podwyżek cen połączeń z numerami rozpoczynającymi się od 0-708-1. Decyzja UOKiK jest tymczasowa i wiąże się z wszczęciem przez Urząd postępowania wobec TP. Spółka od 1 października podwyższyła o 100 proc. ceny połączeń rozpoczynających się od numerów 0-708-1.

13.10 - Komisja Europejska upomniała Polskę za to, że mimo licznych ponagleń nie przesłała dotąd wymaganej przez unijne prawo analizy rynku telekomunikacyjnego.

LISTOPAD

14.11 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nałożył na Telekomunikację Polską karę w wysokości 10 mln zł za niewykonanie decyzji URTiP, ustalającej warunki połączenia sieci Telenet Mielec z siecią TP.

14.11 - PTC, jako pierwszy polski operator sieci komórkowej przekroczył liczbę 10 mln klientów.

15.11 - Krajowy Rejestr Sądowy odrzuca wniosek o zmianę w rejestrze Polskiej Telefonii Cyfrowej, złożoną przez Elektrim. Oznacza to, że według wpisu w rejestrze, właścicielem 48 proc. akcji PTC jest Elektrim Telekomunikacja.

18.11 - PTK Centertel rozpoczyna świadczenie usług w telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie i Katowicach.

18.11 - PiS składa w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, prawie telekomunikacyjnym oraz prawie pocztowym, zakładający likwidację Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty i powołanie na jego miejsce Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowy urząd ma przejąć część kompetencji w dziedzinie mediów elektronicznych od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

23.11 - Obniżenie kosztów usług telekomunikacyjnych i poprawę działania urzędu regulującego ten rynek zakłada program resortu transportu i budownictwa przedstawiony w Sejmie przez wiceminister Annę Streżyńską, odpowiedzialną w ministerstwie za dział łączność.

23.11 - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozpoczął drugi przetarg na wolne częstotliwości dla telefonii komórkowej GSM 1800. Oferty w przetargu można składać do 9 stycznia 2006 roku.

GRUDZIEŃ

5.12 - Od 5 grudnia zmienia się sposób realizacji telefonicznych połączeń lokalnych. Podczas wybierania numeru abonenci muszą dodatkowo wykręcić cyfrę 0 oraz numer kierunkowy.

16.12 - Sejm przyjął ustawę o Prawie telekomunikacyjnym. Przewiduje ona, że operatorzy telekomunikacyjni będą musieli przez dwa lata przechowywać dane o połączeniach (tzw. billingi).

20.12 - Telekomunikacja Polska zawarła ugodę ze spółką Długie Rozmowy SA, która przewiduje wypłatę na rzecz niezależnego operatora odszkodowania w wysokości 7,5 mln zł - poinformowała DRSA w komunikacie.

29.12 - Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustaw medialnych. Jedna z nich przewiduje zlikwidowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz powołanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane