Rokita: J.Kaczyński nie będzie dobrym premierem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-07-2006, 14:50

Lider Platformy Obywatelskiej Jan Rokita uważa, że rząd Jarosława Kaczyńskiego łatwo uzyska w Sejmie wotum zaufania. Zdaniem Rokity, J.Kaczyński nie będzie jednak dobrym premierem, a w kraju wzrosną podatki i biurokracja.

Lider Platformy Obywatelskiej Jan Rokita uważa, że rząd Jarosława Kaczyńskiego łatwo uzyska w Sejmie wotum zaufania. Zdaniem Rokity, J.Kaczyński nie będzie jednak dobrym premierem, a w kraju wzrosną podatki i biurokracja.

"Należę do tych ludzi, którzy uważają, tak jak Jadwiga Staniszkis, że Jarosław Kaczyński to polityk bardzo inteligentny, ale który w polityce kieruje się obsesjami i w związku z tym nie może być dobrym premierem" - powiedział Rokita w poniedziałek dziennikarzom w Sejmie.

Zdaniem Rokity, nowy rząd łatwo uzyska jednak w Sejmie wotum zaufania bo ani Andrzej Lepper, ani Roman Giertych nie mogą sobie pozwolić na zakwestionowanie pozycji Jarosława Kaczyńskiego. "Będą kłótnie, przepychanki i zła atmosfera, ale to się skończy powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na premiera" - ocenił Rokita.

Polityk Platformy uważa, że odejście Marcinkiewicza nie zapobiegnie konfliktom w koalicji, a rządowi wróży krótką przyszłość.

"Jarosław Kaczyński, Andrzej Lepper i Roman Giertych w jednym pokoju - i z tego ma urodzić się kształt Polski. Chyba mało kto w to wierzy i ja tez w to nie wierzę. To będzie krótki rząd, kłótnia nastąpi za parę tygodni, jak będą się kończyć wakacje" - powiedział.

Pytany, jak zmiana na stanowisku premiera wpłynie na wizerunek Polski w opinii międzynarodowej Rokita stwierdził, że znaczenie naszego kraju już i tak systematycznie maleje, bo przywódcy PiS "mają bardzo złą reputację w świecie". "Ale nowy rząd będzie przede wszystkim oceniany przez czyny, więc nie wyprzedzajmy wydarzeń" - zastrzegł.

"Marcinkiewicz odchodzi na pewno w lepszym stylu niż Zidane. Powstaje natomiast pytanie w jakim stylu jest zastępowany przez Jarosława Kaczyńskiego. I to jest zły styl" - uważa Rokita.

Jak podkreślił, Polacy nie znają do tej pory powodów, dla których nastąpiła zmiana premiera. Argumentację polityków PiS, że decyzja o dymisji Marcinkiewicza podyktowana była chęcią zwiększenia szans partii braci Kaczyńskich na utrzymanie fotela prezydenta Warszawy Rokita nazwał "próbą manipulacji opinią publiczną".

"Premier Marcinkiewicz sam powiedział, że decyzja o tym, że ma kandydować na prezydenta Warszawy zapadła po tym jak został wyrzucony z urzędu premiera" - powiedział Rokita. Jego zdaniem, tworzenie z prezydentury Warszawy "nagrody pocieszenia dla usuwanego z urzędu polityka" jest dużym błędem bo "narusza poczucie dumy warszawiaków".

"Będąc prezydentem Warszawy można robić wielkie rzeczy. I to jest prawda. Nie jest natomiast prawdą to, że ktokolwiek usunął premiera Marcinkiewicza po to, aby zrobić go prezydentem Warszawy. Polacy są za mądrzy, żeby w to uwierzyć" - uznał.

Według Rokity, rola Marcinkiewicza zupełnie się zmienia. "O ile do tej pory miał się troszczyć o pozycję państwa polskiego w świecie to w tej chwili powinien odkorkować kilka ulic w Warszawie. Dla byłego premiera to prestiżowe zejście w dół" - dodał.

"Znaczenie Marcinkiewicza jako polityka zasadniczo maleje, ale Jarosław Kaczyński właśnie po to przeprowadził tą zmianą, żeby to znaczenie malało" - dodał.

Rokity uważa, że rząd Marcinkiewicza był rządem "bardzo średnim" bo doprowadził - wbrew zapowiedziom - do podwyższenia podatków w Polsce i "bizantyjskiego" rozrostu biurokracji. "Nie spodziewam się w obu tych sprawach zmiany na lepsze po rządami Jarosława Kaczyńskiego" - powiedział.

Pytany jak ocenia kandydata na ministra finansów w rządzie J.Kaczyńskiego Stanisława Kluzę Rokita powiedział, że po zapoznaniu się z kilkoma publikacjami Kluzy jest zaniepokojony jego dwoma twierdzeniami: że nie należy zwalczać inflacji do poziomu kryteriów z Maastricht oraz, że droga Polski do euro musi być jeszcze "bardzo długa".

"W tym dwóch kluczowych dla Polski sprawach Platforma ma dokładnie odmienne zdanie" - zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rokita: J.Kaczyński nie będzie dobrym premierem