Rollercoaster na GPW

Krzysztof Wańczyk
opublikowano: 21-04-2009, 17:14

Duża zmienność nastrojów towarzyszyła wtorkowym wydarzeniom na GPW.

Pierwsze godziny handlu upłynęły pod dyktando byków. Indeks szerokiego rynku wspiął się na opór 1690 punktów, jednak nie zdołał przebić  tego poziomu. Kolejne godziny należały już do niedźwiedzi, które ciągnęły indeks w dół, na poziom dzisiejszego otwarcia (1655 pkt). Ostatni cios zadały jednak byki, co ostatecznie przypieczętowało zwycięstwo strony popytowej. Indeks WIG20 zamknął dzień z wynikiem +0,2proc.

Na najbliższych sesjach wielce prawdopodobne są jednak dalsze spadki. Przełamanie wsparcia 1650 punktów otwiera niedźwiedziom drogę na 1600 punktów i w dalszej perspektywie na 1540 pkt.

Motorem wtorkowych wzrostów byli deweloperzy. Zdecydowanym liderem był Gant, który odnotował blisko 14proc. zwyżkę. Pozytywnie wyróżniły się spółki ze stajni Ryszarda Krauzego. Polnord, Petrolinvest i Bioton znalazły się w centrum uwagi kupujących.

Wtorkowa sesja należała także do spółek budowlanych. Pol-Aqua poinformowała, że wygrała kontrakt na budowę Mostu Północnego w Warszawie. Wartość kontraktu to 976,6 mln zł. Dodatkowo spółka chce brać udział w budowie autostrad i myśli też o inwestycjach kolejowych, hydrotechnicznych i energetycznych. Wiadomość rozbudziła apetyty kupujących i walory spółki zdrożały o blisko 7proc.

Gino Rossi poinformował, że przychody ze sprzedaży w I kwartale 2009 roku wyniosły 44,5 mln zł, czyli były o 16 proc. niższe niż rok wcześniej. Informacja podana przez zarząd spółki nie miała jednak negatywnego przełożenia na notowania.

Na pozostałych parkietach dominował kolor czerwony. Indeksy we Francji, Węgrzech i Rosji dołują blisko 2 proc. Lepszy od prognoz odczyt indeksu nastrojów niemieckich inwestorów niespecjalnie pomógł bykom we Frankfurcie, ale Dax ostatecznie zakończył sesję pod kreską. Otwarcie w USA nastąpiło na niewielkim minusie. Jedynie technologiczny Nasdaq nad kreską. Przed sesja w USA raportem kwartalnym pochwaliła się Coca-Cola, której zysk spadł o 10 proc. Okazał się jednak zgodny z oczekiwaniami analityków.

Jutrzejsze kalendarium makroekonomiczne jest dość ubogie, dlatego nie będzie miało znaczącego wpływu na przebieg notowań. O godz. 13:00 inwestorzy poznają publikację z USA dotyczącą zmiany pobrań wniosków o kredyt hipoteczny. Poprzednio zanotowano spadek o 11 proc. m/m. Wyniki kwartalne przed sesją w USA podadzą AT&T i Boeing.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Wańczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rollercoaster na GPW