Romantyczny Ren: Doliny rzek i najlepszy Riesling

DI/DZT
01-03-2011, 15:26

Ren rozsławiła rusałka Loreley. Legenda o rozbijających się o skały, zasłuchanych w jej pieśni marynarzach wciąż fascynuje turystów z całego świata.

Pałac Stolzenfels, foto:German National Tourist Board
Zobacz więcej

Pałac Stolzenfels, foto:German National Tourist Board

Majestatyczną rzekę, wzdłuż której wyrastają zamki, pałace i średniowieczne miasteczka, otaczają najlepsze w Niemczech winnice. Romantyzmem urzeka Pałac Stolzenfels w regionie Koblenz-Stolzenfels, majestatycznie królujący na obu brzegach Renu. Warto też zwiedzić nadreńskie miasta - Trewir, Koblencję, Wormację, Moguncję i Boppard. To będzie romantyczna odskocznia od codzienności - nocleg w zabytkowym hotelu i pałacu, spacer po historycznych centrach i wąskich uliczkach, gdzie potężne katedry i kościoły piętrzą się nad restauracjami, tawernami i wspaniałymi, starymi budynkami, piękne promenady nad brzegami rzeki… Niepowtarzalny klimat.

Ren w ogniu
Obszar romantycznego Renu leży w zachodnich Niemczech w dolinie środkowego Renu (Mittelrheintal) i jest jedną z największych, międzynarodowych atrakcji turystycznych Niemiec. W 2002 r. wpisano ją na listę UNESCO.  
Spółki żeglugi śródlądowej oferują rozmaite wycieczki statkiem - można wybrać statek parowy, lub jednostkę o futurystycznym wyglądzie. Wieczorami można skorzystać z wycieczek tematycznych z muzyką i tańcami do późnej nocy. Niezapomniana jest zwłaszcza wycieczka statkiem podczas wielkiego festynu, w czasie którego Ren „stoi w ogniu”. To wydarzenie nad Renem i nad jego dopływami odbywa się każdego roku, w krótkich odstępach czasowych, od maja do września. Dolina Renu i położone nad rzeką zamki rozświetla wówczas potężny blask sztucznych ogni.

Mysia Wieża w Bingen
Symbol Bingen - Mysia Wieża (Mäuseturm) wznosi się na małej wysepce przed miastem. Owiana legendą wieża celna, której początki sięgają okresu starożytnego Rzymu, w X wieku była siedzibą okrutnego arcybiskupa Hatto, który wysokimi podatkami i twardym prawem gnębił społeczeństwo. Według legendy zaatakowały go myszy i wkrótce potem zmarł. Z Bingen można się udać na wycieczkę do pięknego Rüdesheimu nad Renem, by pospacerować po tętniącej życiem Drosselgasse.


Pałac Stolzenfels
Wybudowany około 1250 r. pałac był początkowo, tak jak wiele innych zamków nad Renem, trewirskim zamkiem celnym. Podzielił losy innych, pobliskich zamków, które w XVII wieku zburzyli Francuzi. W 1823 r. książę Fryderyk Wilhelm, późniejszy król Fryderyk Wilhelm IV von Preußen, otrzymał w prezencie pięknie położone ruiny zamku, który odbudowywał do 1842 jako swą letnią rezydencję. Wnętrza pałacu zdobi bogata kolekcja obrazów, dzieł sztuki, broni i zbroi. Freski w kaplicy pałacowej i mała sala rycerska należą do najważniejszych dzieł nadreńskich romantyków. 

Boppard - Nicea nad Renem
Dolina Renu zawdzięcza sławę eleganckim i bogatym w historię miastom, takim jak Koblencja czy Rüdesheim. Jedną z pereł regionu jest Boppard. Koniecznie trzeba zobaczyć piękną promenadę nad brzegiem rzeki z wieloma zabytkowymi hotelami i historycznymi zabudowaniami. Stąd wypływa wiele małych i wielkich statków kursujących po Renie, dlatego Boppard pełni rolę przystanku dla żeglugi śródlądowej. Stare gospody w podwórzach zabytkowych uliczek Starego Miasta proponują wino z zakola rzeki zwanego „Bopparder Hamm". Warto też zobaczyć dawną rzymską warownię i średniowieczny mur miejski.

Raj Rieslinga
Na stromych, winnych tarasach w dolinie Loreley dominuje Riesling. A w nadreńskiej kuchni, dzięki przebiegającemu tędy szlakowi handlowemu, wcześnie zaczęto używać przypraw korzennych. W skład regionalnej kuchni wchodzą tradycyjne dania, np. ziemniaczany specjał Dippekuchen i Rheinischer Sauerbraten (nadreńska pieczeń) oraz nowe, niemieckie potrawy na bazie regionalnych produktów. Kulinarne wydarzenia gminne, takie jak Mittelrhein Momente, oferują programy specjalne z winem, kuchnią i kulturą w tle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI/DZT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Romantyczny Ren: Doliny rzek i najlepszy Riesling