Ropa będzie droga

Maciej Zbiejcik
22-09-2004, 00:00

Po silnej poniedziałkowej zwyżce, wczoraj ceny ropy spadły zaledwie o kilkanaście centów. Na zdecydowaną korektę raczej nie ma co liczyć, bo na rynku cały czas występują niedobory w dostawach tego surowca. Sytuację niewiele poprawiło przywrócenie we wtorek eksportu ropy z pól naftowych na północy Iraku. Ropociąg łączący Irak z Turcją został naprawiony po serii ataków sabotażowych z początku miesiąca. Z Kirkuku do tureckiego portu Ceyhan znów płynie 600 tys. baryłek ropy dziennie.

Dziś ważne dla rynku może okazać się opublikowanie danych o stanie zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie tygodnie pokazały, że nie jest z tym najlepiej u największego konsumenta produktów naftowych na świecie. Gdyby Amerykanom udało się odwrócić niekorzystną tendencję spadku zapasów, możliwa jest bardziej znacząca przecena ropy. Jednak nie będzie to łatwe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa będzie droga