Ropa dojrzała do większej korekty

Komplikacje wokół porozumienia producentów ropy oraz kwestia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych będą ciążyć na notowaniach surowca

W listopadzie pod presją sprzedających powinny znaleźć się mocno zwyżkujące od początku roku ropa i metale szlachetne, zapowiadają eksperci, ankietowani przez „Puls Biznesu”. Szanse na zwyżki mają według nich natomiast kakao oraz inne surowce rolne.

— Przed końcem roku odbicie powinny kontynuować ziarna, natomiast cenom metali, a zwłaszcza surowców energetycznych, grozi wzrost zmienności w związku z wyborami w USA i podbiciem oczekiwań inflacyjnych — ocenia Ashraf Laidi, prezes firmy doradczej Intermarket Strategy. Ceny ropy WTI, które od sierpniowego dołka do październikowego szczytu umocniły się o prawie jedną trzecią, wróciły w ubiegłym tygodniu poniżej pułapu 50 USD za baryłkę, pośród sygnałów, że Irak i Rosja mogą odmówić uczestniczenia w porozumieniu o ograniczeniu wydobycia. Niepewność związana z wynikami zapowiadanego na 30 listopada szczytu OPEC, wzmacniające dolara oczekiwania na grudniową podwyżkę stóp Fedu oraz zawirowania na globalnych rynkach — to wszystko zwiększa ryzyko korekty w notowaniach ropy przez najbliższy miesiąc. Z poziomu trzyletniego dołka odbić powinny natomiast notowania kakao, zapowiada dwoje uczestników ankiety. Także według dwóch uczestników ankiety, w tym liderującego Bartosza Zawadzkiego z Admiral Markets, pod presją powinny nadal pozostawać metale szlachetne,nawet po tym jak w październiku złoto potaniało o 3,4 proc., a srebro straciło 7,3 proc.

— Rosnące rentowności obligacji, umocnienie dolara oraz związany z tym wzrost awersji do ryzyka mogą spychać ceny metali szlachetnych i przemysłowych w dół — zauważał ostatnio debiutujący w ankiecie Marcin Kiepas z Easy Markets, który w pierwszym miesiącu zarobił 2,4 proc. 

Ranking analityków

Teoretyczne stopy zwrotu z inwestycji (w proc.)

1. (1) Bartosz Zawadzki, Mateusz Groszek, Admiral Markets 74,1

2. (2) Dorota Sierakowska, DM BOŚ 55,8

3. (3) Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank 14,9

4. (4) Marcin Kiepas, Easy Markets 2,4

5. (7) Ashraf Laidi, Intermarket Strategy 0,0

6. (6) Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital -6,9

7. (5) Michał Stajniak, XTB -7,4

8. (8) Bartosz Sawicki, TMS Brokers -26,8

9. (9) Colin Cieszynski, CMC Markets -37,7

W nawiasie miejsce z poprzedniej edycji rankingu. Ranking sporządzono na podstawie prognoz miesięcznych z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: „PB”

Marcin Kiepas, Easy Markets

Kakao. Spadek ceny został zahamowany na poziomie ważnych długoterminowych dołków z lutego i marca 2015 r. (2667-2679). Następnym popytowym sygnałem było wybicie powyżej dwumiesięcznej linii trendu spadkowego (obecnie 2725). To zapowiada ruch w kierunku oporu na 2931.

Złoto. Prawdopodobne zwycięstwo Hillary Clinton w wyborach prezydenckich, a także rosnące przed grudniową podwyżką stóp procentowych w USA rentowności amerykańskiego długu i wyceny dolara będą tworzyć presję podażową na rynku złota, której nie będzie w stanie zrównoważyć sezon świąt i wesel w Indiach. Na spadki cen złota wskazuje też analiza techniczna.

Bartosz Zawadzki Mateusz Groszek, Admiral Markets

Aluminium. Popyt na metale przemysłowe ze strony Chin będzie rósł w najbliższych latach, choć już nie osiągnie takiego tempa jak w poprzednich. Ponadto ceny aluminium przełamały ostatnio ważny poziom oporu, co również potwierdza szanse na ruch w górę w najbliższym czasie.

Platyna. Siła dolara powinna być widoczna w najbliższych tygodniach w związku z wciąż realną szansą na podwyżki stóp procentowych w USA pod koniec roku. Mocna amerykańska waluta powinna jeszcze pogłębić korektę spadkową na metalach szlachetnych, w tym na platynie.

Dorota Sierakowska, DM BOŚ

Kakao (USA). W ubiegłym miesiącu notowania sięgnęły ważnego technicznego wsparcia, które może posłużyć jako baza do dynamicznego wybicia, zwłaszcza jeśli będą się pojawiać rozczarowujące dane dotyczące produkcji w Afryce Zachodniej, co do których oczekiwania są duże.

Ropa WTI. Notowania nie zdołały wybić się w ostatnim czasie na nowe tegoroczne maksima, co świadczy o słabnącej sile kupujących. Dodatkowo strona podażowa jest wspierana przez wątpliwości dotyczące tego, czy porozumienie pomiędzy krajami OPEC istotnie wpłynie na globalną nadpodaż.

Ashraf Laidi, Intermarket Strategy

Kawa. Pokonanie przez byki 100-miesięcznej średniej ruchomej oraz możliwość pojawienia się złotego krzyża na średnich 55- i 100-tygodniowej otwierają drogę do utworzenia formacji filiżanki z uchem, która zwiastowałaby wzrost do 1,75-1,78 USD za funt.

Ropa WTI. Po zwyżce o 25 proc. od sierpnia do października jestem sceptyczny wobec szans na kontynuację zwyżki. Oporem pozostaje poziom 52,7 USD, a możliwość utworzenia formacji podwójnego szczytu zapowiada spadek do dołka na poziomie około 40 USD. Cel na listopad to 43-44 USD.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

Wieprzowina (LH1 Comdty). Surowiec silnie taniał od końca czerwca. W październiku osiągnięto dołek oraz zarysowała się formacja przypominająca podwójne dno. Notowania surowca na giełdzie w Chicago są najniższe od 15 lat, w związku z tym istnieje duża szansa na odbicie w najbliższym czasie.

Cukier. Strona podażowa surowca powinna się poprawić w pierwszej połowie 2017 r. w związku ze zbiorami w Azji. Czynniki fundamentalne wydają się być zdyskontowane, natomiast naszym zdaniem istnieje większe ryzyko korekty zwyżek obserwowanych w ostatnich miesiącach niż ich kontynuacji.

Andrzej Kiedrowicz, KOI Capital

Cynk. Ceny cynku powinny dalej rosnąć, wsparte przez zmniejszoną produkcję po zamknięciu części kopalni w Australii i Irlandii w tym roku. Szczególnie ze strony Chin rośnie popyt na ten metal, ponieważ jest on używany do galwanizacji stali. Analitycy przewidują, iż deficyt podaży metalu wyniesie w tym roku aż 440 tys. ton.

Ropa WTI. Próby wyłamywania się państw OPEC, szczególnie Iraku, z zawartego w zeszłym miesiącu porozumienia w prawie wprowadzenia limitów produkcji, stawiają pod znakiem zapytania uzgodnienie formalnego stanowiska na listopadowym szczycie w Wiedniu. Rosja również nie planuje obniżenia produkcji, a Amerykanie otwierają kolejne wiertnie złóż łupkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy