Ropa drożeje po wstrzymaniu pracy platformy Statoila

29-11-2004, 13:14

Cena ropy na giełdzie paliw IPE w Londynie wzrosła w poniedziałek przed południem o 1,5 proc. w reakcji na informacje o zamknięciu jednej z platform wiertniczych na Morzu Północnym - podają brokerzy.

Baryłka ropy Brent spod dna Morza Północnego w dostawach na styczeń zdrożała w Londynie w poniedziałek przed godz. 11.00 lokalnego czasu o 66 centów, czyli o 1,5 proc. i kosztowała 44,23 USD.

W tym czasie lekka ropa WTI w handlu elektronicznym na NYMEX zdrożała o 6 centów, do 49,50 USD za baryłkę.

Koncern Statoil podał, że z jego platformy wiertniczej na Morzu Północnym na północny zachód od Bergen ewakuowano w poniedziałek około 180 pracowników z powodu wycieku gazu. Nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa instalacji.

Chociaż ocenia się, że awaria nie wpłynie na norweską produkcję ropy, to traderzy obawiają, że platforma może być wyłączona nawet przez miesiąc.

Norwegia, po Rosji i Arabii Saudyjskiej, jest trzecim co do wielkości eksporterem ropy naftowej w świecie. Dzienna produkcja tego surowca wynosi w Norwegii około 3,2 mln baryłek.

Ropie nie pomogły zapowiedzi przedstawiciela Arabii Saudyjskiej, największego eksportera tego surowca z OPEC, że kraj ten może jeszcze zwiększyć swoją produkcję o 1,5 mln baryłek do 12,5 mln baryłek dziennie.

aj/ jkr/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa drożeje po wstrzymaniu pracy platformy Statoila