Ropa jest najdroższa od ponad dwóch miesięcy

opublikowano: 11-11-2020, 12:48

Kurs ropy wzrósł powyżej 40 USD dzięki optymizmowi wywołanemu przez doniesienia o skutecznej szczepionce na COVID-19. W Londynie cena baryłki jest najwyższa od ponad dwóch miesięcy.

Oczekiwanie, że po zakończeniu pandemii dzięki szczepionce wróci popyt na ropę, powoduje wyraźny wzrost ceny surowca. Kurs baryłki ropy Brent rośnie w Londynie o 3,3 proc. do 45,04 USD. Ropa WTI drożeje o 3,6 proc. do 42,85 USD. Dodatkowym „byczym” sygnałem dla notowań ropy był raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) informujący, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 5,15 mln baryłek. Eksperci zwracają także uwagę, że wzrost notowań ropy może mieć źródło w zamykaniu pozycji przez tzw. krótką sprzedaż, obstawiającą spadek cen surowca.

- Duzi spekulanci rozpoczęli ten tydzień trzymając niemal rekordowe „krótkie” pozycje na ropę z Brent z kontraktów terminowych na ICE – zwrócił uwagę Ryan Fitzmaurice, strateg rynku towarowego w Rabobanku. – Kombinacja oczekiwanego fundamentalnego zacieśnienia w przyszłym roku wraz z agresywnym pokrywaniem „krótkich” pozycji napędza popyt – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane