Ropa mocno drożeje

opublikowano: 02-03-2020, 10:07

Cena ropy rośnie o ok. 4 proc. odbijając się od wieloletniego dołka, wynika z informacji Reutersa.

Popyt wiąże się z poprawą nastrojów na światowych rynkach wywołaną oczekiwaniem na działania stymulacyjne banków centralnych. Dodatkowo wzrost cen ropy wiąże się ze spodziewanym cięciem produkcji przez OPEC i sojuszników kartelu.

Ropa Brent z wiodących kontraktów drożeje o 4,15 proc. do 51,73 USD. Cena baryłki ropy WTI rośnie o 3,7 proc. do 46,43 USD.

Oba rodzaje ropy taniały przez sześć poprzednich sesji. Reuters przypomina, że ropa staniała o ponad 20 proc. od początku roku pomimo zredukowania przez OPEC oraz jego sojuszników  wydobycia o 1,7 mln baryłek dziennie.

- Bezprecedensowe zakłócenie aktywności gospodarczej w Chinach skutkowało szacowanym na 4 mln baryłek dziennie spadkiem popytu w porównaniu ze spadkiem o 5 mln baryłek dziennie podczas Wielkiej Recesji z lat 2008/09 – napisał Jeffery Currie, szef analizy rynku towarowego w Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane