Ropa nadal tanieje

opublikowano: 23-05-2019, 13:40

Amerykańska ropa jest najtańsza od dwóch miesięcy, a ropa Brent od prawie dwóch tygodni. To skutek rosnącej awersji do ryzyka.

Ropa WTI z lipcowych kontraktów tanieje o 1,8 proc. do 60,30 USD, a cena ropy Brent z kontraktów na ten sam miesiąc spada o 1,8 proc. do 69,71 USD.

Inwestorzy obawiają się, że przedłużający się konflikt handlowy między USA i Chinami osłabi globalną gospodarkę i spowoduje spadek popytu na ropę. Dodatkowo niedźwiedzim sygnałem były ostatnie dane wskazujące na zaskakująco duży wzrost zapasów surowca w USA.

Pomimo spadku notowań ropy w ostatnich dniach niektórzy stratedzy rynku towarowego podtrzymują prognozy wskazujące na możliwość wzrostu ceny surowca.

- Oczekujemy, że dalsze ograniczanie produkcji przez OPEC wraz z sezonowym wzrostem popytu spowoduje utrzymanie ceny ropy Brent w okolicach 70-75 USD w nadchodzących miesiącach – napisał Amarpreet Singh, analityk Barclays. 

Przyznał jednak, że jego prognoza może stracić aktualność  jeśli dojdzie do większego niż się oczekuje zmniejszenia aktywności globalnej gospodarki,  spowodowanego przez protekcjonizm, a także umocnienia dolara. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy