„Ropa nie stanieje do 60 USD”

opublikowano: 25-11-2014, 13:00

Nie jest możliwe, aby cena ropy spadła do 60 USD za baryłkę po spotkaniu OPEC w tym tygodniu, uważa Jeff Grossman, szef BRG Brokerage.

Kartel prawdopodobnie ogłosi, że przedyskutował zmniejszenie wydobycia w celu wyhamowania spadku cen.

- Nawet jeśli dojdzie do znaczącej poprawy pogody, rynek może sprowadzić cenę ropy do, być może, 72 USD w okresie najbliższych czterech do sześciu tygodni – powiedział Grossman w CNBC. - Musi się z tym zgodzić nawet najbardziej optymistyczny „niedźwiedź” - dodał.

Grossman uważa, że OPEC będzie pokazywał na najbliższym spotkaniu jedność i brak paniki spowodowanej spadkiem cen od czerwca o ponad 30 proc.

W poniedziałek Reuters pisał, że niektórzy gracze z rynku ropy prognozują, że może ona stanieć do 60 USD jeśli OPEC nie uzgodni obniżenia wydobycia o co najmniej 1 mln baryłek dziennie na spotkaniu w Wiedniu w tym tygodniu.

- Rynek zwątpiłby w wiarygodność OPEC i jego wpływ na globalny rynek ropy jeśli nie byłoby cięcia – powiedział  Daniel Bathe z Lupus alpha Commodity Invest Fund.

Notowania ropy Brent od 2009 roku

Obecnie ropa Brent ze styczniowych kontraktów notowana jest po 80,14 USD i drożeje o 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane