Czytasz dzięki

Ropa odbiła od siedmiomiesięcznego dołka

opublikowano: 08-08-2019, 15:40

Ropa odbiła się siedmiomiesięcznego dołka po tym, jak Arabia Saudyjska skontaktowała się z innymi producentami w celu omówienia opcji powstrzymania spadku notowań surowca będącego następstwem eskalującej wojny handlowej USA z Chinami.

Kontrakty futures wzrosły  nawet o 3,4 proc. na giełdzie towarowej NYMEX w w Nowym Jorku, odzyskując znaczną część środowego spadku, kiedy to surowiec został na finiszu przeceniony o 4,7 proc. Według agencyjnych źródeł, Arabia Saudyjska nie będzie tolerować ciągłego osłabienia cen i rozważa wszystkie opcje. Informacja ma miejsce po niespodziewanym wzroście zapasów surowca w USA, który był pierwszą dodatnią zmianą od ośmiu tygodni. Był to kolejny czynnik wpływający na przecenę ropy.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Czarne złoto potaniało w sierpniu o około 10 proc., ponieważ pogorszenie relacji między dwiema największymi gospodarkami świata osłabiło i tak już ponure perspektywy popytu na surowiec. Według Vitol Group, największego na świecie niezależnego tradera ropą, wzrost światowego popytu na ropę spowalnia i nie przekroczy 650 tys. baryłek dziennie. 

Ropa West Texas Intermediate z dostawą we wrześniu zyskuje około 1,28 USD (2,5 proc.) i jej wycena kształtuje się na poziomie 52,37 USD za baryłkę. Wcześniej WTI drożała nawet o 1,75 USD.

Z kolei odmiana Brent z opcją dostawy w październiku  drożeje o 1,08 USD (1,9 proc.) do 57,31 USD za baryłkę na giełdzie ICE Futures Europe Exchange. 

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,39 mln baryłek w ciągu tygodnia do 2 sierpnia, w porównaniu z medianą zakładającą spadek o 2,7 mln baryłek. Wzrosły też zapasy benzyny, co stanowi alarmujący sygnał, gdyż wzrost ma miejsce w okresie, który jest zwykle szczytem letniego sezonu samochodowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane