Ropa odbiła od siedmiomiesięcznego dołka

opublikowano: 08-08-2019, 15:40

Ropa odbiła się siedmiomiesięcznego dołka po tym, jak Arabia Saudyjska skontaktowała się z innymi producentami w celu omówienia opcji powstrzymania spadku notowań surowca będącego następstwem eskalującej wojny handlowej USA z Chinami.

Kontrakty futures wzrosły  nawet o 3,4 proc. na giełdzie towarowej NYMEX w w Nowym Jorku, odzyskując znaczną część środowego spadku, kiedy to surowiec został na finiszu przeceniony o 4,7 proc. Według agencyjnych źródeł, Arabia Saudyjska nie będzie tolerować ciągłego osłabienia cen i rozważa wszystkie opcje. Informacja ma miejsce po niespodziewanym wzroście zapasów surowca w USA, który był pierwszą dodatnią zmianą od ośmiu tygodni. Był to kolejny czynnik wpływający na przecenę ropy.

Ropa naftowa
Ropa naftowa
Bloomberg

Czarne złoto potaniało w sierpniu o około 10 proc., ponieważ pogorszenie relacji między dwiema największymi gospodarkami świata osłabiło i tak już ponure perspektywy popytu na surowiec. Według Vitol Group, największego na świecie niezależnego tradera ropą, wzrost światowego popytu na ropę spowalnia i nie przekroczy 650 tys. baryłek dziennie. 

Ropa West Texas Intermediate z dostawą we wrześniu zyskuje około 1,28 USD (2,5 proc.) i jej wycena kształtuje się na poziomie 52,37 USD za baryłkę. Wcześniej WTI drożała nawet o 1,75 USD.

Z kolei odmiana Brent z opcją dostawy w październiku  drożeje o 1,08 USD (1,9 proc.) do 57,31 USD za baryłkę na giełdzie ICE Futures Europe Exchange. 

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,39 mln baryłek w ciągu tygodnia do 2 sierpnia, w porównaniu z medianą zakładającą spadek o 2,7 mln baryłek. Wzrosły też zapasy benzyny, co stanowi alarmujący sygnał, gdyż wzrost ma miejsce w okresie, który jest zwykle szczytem letniego sezonu samochodowego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane