Ropa tania jak barszcz

JO, Bloomberg
opublikowano: 19-11-2008, 10:08

Cena ropy naftowej w handlu elektronicznym na NYMEX spadła w środę do poziomu 53,47 USD za baryłkę. Ostatnio surowiec był tak tani na początku czerwca 2005 r. Wtedy za jedną baryłkę ropy płacono nieco powyżej 50 USD.

Ropa naftowa leci na łeb na szyję, bo na świecie z dnia na dzień spada na nią zapotrzebowanie. Jeszcze w lipcu br. płacono prawie 150 USD za baryłkę. Ze spadku cen ropy szczególnie mocno cieszą się kierowcy na całym świecie, również i w Polsce. Jak donoszą amerykańskiej media, cena galonu zwykłej bezołowiowej tanieje nieprzerwanie już od ponad 60 dni. Najwięcej w historii amerykańscy kierowcy płacili średnio blisko 4,2 USD za galon benzyny. Obecnie cena ociera się od 2 USD za galon i zapewne wystarczy kilka dni, aby była tańsza. W Polsce spadek ceny benzyny może nie jest aż tak spektakularny, ale i tak jest dużo lepiej, niż było. Już dziś na niektórych stacjach jest prawie 1 zł taniej na każdym litrze niż w wakacyje. Wtedy brakowało niespełna 30 gr, aby ceny podskoczyły do 5 zł/litr zwykłej PB95.

Spadku cen ropy nie są wstanie powstrzymać nawet oświadczenia światowego kartelu – OPEC, który decyduje o poziomie wydobycia surowca. Ostatnie zapowiedzi gremium o planowanym kolejnym już w tym roku cięciu wydobycia o milion baryłek pozostały bez echa na rynku surowców. Obecnie rynkiem ropy naftowej rządzą obawy o bardzo głęboką recesję w USA. Póki rzeczywistość nie pokaże, że będzie inaczej, nie ma mowy, by strategiczny surowiec znów zaczął drożeć.

Jak informuje w dzisiejszym wydaniu „Financial Times”, dyrektor chińskiej państwowej spółki naftowej China National Offshore Oil spodziewa się, że cena baryłki ropy spadnie do ok. 40 USD. Jego zdaniem, cena surowca nadal będzie spadać właśnie dlatego, że nawet cięcie poziomu wydobycia przez kraje zrzeszone w OPEC nic nie da.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa tania jak barszcz