Ropa WTI staniała w środę o 24 proc.

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2020-03-18 20:05

Cena ropy spadła w środę najniżej od 18 lat, bo inwestorzy nie mają wątpliwości, że jej podaż gwałtownie wzrośnie w momencie wielkiego spadku popytu spowodowanego epidemią.

- Sytuacja jest bezprecedensowa, bo kiedy OPEC zwiększy wydobycie będziemy mieli największą nadprodukcję w relacji do konsumpcji w historii – powiedział James Williams, ekonomista zajmujący się rynkiem energii w WTRG Economics.

Ropa naftowa
fot. Bloomberg

Jego zdaniem, jeśli OPEC nie zmieni swojej obecnej polityki, cena ropy może spaść nawet poniżej 20 USD.

- Niska cena nie ożywi popytu dopóki globalna gospodarka nie zacznie wychodzić z dołka – podkreślił Williams.

Na zamknięciu sesji na NYMEX kurs baryłki ropy WTI z kwietniowych kontraktów spadał o ponad 24 proc. do 20,37 USD. Tak niskiej ceny zamknięcia notowań ropy z wiodącego kontraktu nie notowano od lutego 2002 roku.

Ropa Brent z wiodącego kontraktu tanieje o ponad 11 proc. do 25,46 USD.