Ropa zmierza do 60 USD

opublikowano: 12-12-2016, 07:44

Cena ropy wyraźnie rośnie w poniedziałek po tym jaki Rosja i inne kraje spoza OPEC przyłączyły się do porozumienia w sprawie obniżenia wydobycia, a Arabia Saudyjska zapowiedziała, że zmniejszy je mocniej niż deklarowała.

W sobotę kraje spoza OPEC ogłosiły, że zmniejszą wydobycie o 558 tys. baryłek dziennie. W listopadzie OPEC ogłosił, że obniży je o 1,2 mln baryłek od stycznia. Od tego czasu ropa Brent zdrożała o ponad 20 proc. W poniedziałek ropa WTI i Brent drożeje o prawie 5 proc.

- To bezprecedensowe wydarzenie – skomentował sobotnią deklarację producentów spoza OPEC Thomas Finlon, dyrektor Energy Analytics Group z Wellington na  Florydzie. – 558 tys. baryłek dziennie krajów spoza OPEC wraz z cięciem uzgodnionym przez OPEC daje łącznie 1,8 mln baryłek dziennie mniej, co stanowi ok. 2 proc. globalnego wydobycia. To wystarczająco dużo, aby oddziaływać na rynek – dodał.

Francisco Blanch, szef działu analizy rynku surowców w  Bank of America Merrill Lynch uważa wspólne zobowiązanie producentów z OPEC i spoza kartelu jako „punkt zwrotny na rynku ropy”.

- Producenci łupkowi mogą zwiększyć aktywność, ale potrwa co najmniej 12 miesięcy, aż ta ropa dotrze na rynek. Tymczasem ropa z OPEC zniknie z globalnego rynku już 1 stycznia – powiedział.

Tymczasem Khalid al-Falih, saudyjski minister energii powiedział, że od 1 stycznia jego kraj zmniejszy wydobycie tak, iż będzie ono „znacząco poniżej poziomu, do którego zobowiązał się 30 listopada”. Arabia Saudyjska może obniżyć produkcję poniżej 10 mln baryłek dziennie, czyli poziomu powyżej którego utrzymywała ją od marca 2015 roku.  

- Umowa Saudyjczyków z krajami spoza OPEC może potencjalnie spowodować wzrost kursu ropy Brent do 60 USD w tym tygodniu – uważa Gordon Kwan, szef analizy rynku ropy i gazu w Nomura Holdings w Hongkongu.

Francisco Blanch z Bank of America prognozuje, że w połowie przyszłego roku ropa będzie notowana po 70 USD.

Obecnie kurs ropy Brent z lutowych kontraktów rośnie o 4,45 proc. do 56,75 USD. Ropa WTI ze styczniowych kontraktów drożeje o 4,9 proc. do 54,03 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu