Ropa znów tanieje

opublikowano: 26-02-2016, 08:07

Cena ropy spada w piątek, bo słabnie wiara, że marcowe spotkanie producentów w sprawie zamrożenia wydobycia spowoduje zmniejszenie nadpodaży surowca, odpowiedzialnej za niskie notowania, pisze Reuters.

Ropa drożała jeszcze w czwartek wieczorem, bo rynek żył nadzieją, że marcowe spotkanie przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, Kataru, Wenezueli i Rosji w sprawie zamrożenia wydobycia zmieni sytuację na rynku. Ta nadzieje jednak słabła w miarę upływu czasu. W piątek rano cena ropy spadała. Ropa Brent taniała o 0,5 proc. do 35,12 USD, a ropa WTI o 0,2 proc. do 33,00 USD.

- Zamrożenie wydobycia na poziomie stycznia, kiedy pompowano ponad miliona baryłek dziennie powyżej popytu,  w żaden sposób nie zredukuje nadpodaży. W rzeczywistości,  biorąc pod uwagę, że Iran w styczniu rozpoczął powrót na rynki, to zwiększy jeszcze nadpodaż – powiedział Reutersowi jeden z wyższych rangą traderów ropy. 

W mijającym tygodniu wzrost cen ropy wywołała wiadomość o rosnącym popycie na benzynę, szczególnie w USA.

- To, że popyt na benzynę rośnie sugeruje, że być może niższe ceny ropy w rzeczywistości wpływają na większe wykorzystanie tego produktu – uważa Vyanne Lai z National Australia Bank.

Analitycy oceniają, że większy popyt na benzynę raczej nie utrzyma się dłużenie, bo USA i Europa wchodzą w sezon wiosenny, kiedy zwykle jest on niski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znów tanieje