Rosja i UE podpisały umowy o wizach i readmisji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2006, 17:22

Podpisaniem porozumień o uproszczeniu procedury wizowej i readmisji w czwartek w Soczi, nad Morzem Czarnym, zakończyły się dwudniowe rozmowy przywódców Rosji i Unii Europejskiej.

Podpisaniem porozumień o uproszczeniu procedury wizowej i readmisji w czwartek w Soczi, nad Morzem Czarnym, zakończyły się dwudniowe rozmowy przywódców Rosji i Unii Europejskiej.

Ich głównym tematem była jednak współpraca w sferze energetyki.

O znaczeniu dialogu Rosji i UE w tej dziedzinie mówił w Soczi Wolfgang Schuessel, kanclerz Austrii, która w tym półroczu sprawuje przewodnictwo w "25". Według niego, współpraca energetyczna powinien opierać się na przejrzystości, wzajemności i bezpieczeństwie dostaw.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysoko ocenił wyniki szczytu, który - według niego - "pozostanie w pamięci nie tylko za sprawą szczerej wymiany poglądów, lecz również osiągnięcia konkretnych rezultatów".

Za najważniejsze Putin uznał umowy o wizach i readmisji. "Stanowią one pierwszy krok ku wprowadzeniu ruchu bezwizowego między Rosją i Unią Europejską" - oświadczył.

Rosyjski prezydent poinformował, że strony rozmawiały również o sytuacji na Bliskim Wschodzie, irańskim programie nuklearnym i sytuacji na Bałkanach.

"Dyskusja ta raz jeszcze potwierdziła, że podejścia Rosji i Unii Europejskiej do rozwiązywania najważniejszych problemów globalnych są podobne lub zbieżne. Stwarza to dobrą podstawę dla efektywniejszej współpracy Rosji i UE w dziele umacniania bezpieczeństwa w Europie i świecie jako takim" - podkreślił Putin.

Otwierając czwartkową, oficjalną część szczytu jego gospodarz podkreślił znaczenie współdziałania Rosji i Unii Europejskiej. Opowiedział się też za zawarciem przez strony nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy. Powinno ono - według niego - odpowiadać współczesnym realiom i być obliczone na dłuższą perspektywę.

Ważność dotychczasowej umowy, regulującej stosunki między Federacją Rosyjską i Unią Europejską, wygasa w 2007 roku.

Zdaniem Putina, "współdziałanie Rosji i UE z roku na rok staje się coraz bardziej dynamiczne, rzeczowe i efektywne".

Mówiąc o współpracy w dziedzinie energetyki, prezydent Rosji m.in. ocenił, że rosyjsko-niemiecki Gazociąg Północny przez Morze Bałtyckie "poprawi jakość życia Europejczyków".

Putin oświadczył również, że Rosja traktuje UE jako "kluczowego międzynarodowego partnera". "Razem owocnie pracujemy nad umacnianiem stabilności i bezpieczeństwa w Europie, realnie sprzyjamy jej rozwojowi gospodarczemu, znajdujemy sposoby skutecznego rozwiązywania wielu problemów społecznych, ekologicznych i informatycznych" - powiedział rosyjski prezydent.

Ze strony unijnej w rozmowach w Soczi - oprócz Wolfganga Schuessela - uczestniczyli także przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i wysoki przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Javier Solana, a także komisarze ds. stosunków zewnętrznych i handlu - Benita Ferrero-Waldner i Peter Mandelson oraz szefowa dyplomacji austriackiej Ursula Plassnik.

Było to już 17. takie rosyjsko-unijne forum. Pierwsze odbyło się w 1998 roku w Birmingham. Od tego czasu strony spotykają się dwa razy w roku: w pierwszym półroczu - na terytorium Rosji, a w drugim - w stolicy kraju, sprawującego przewodnictwo w UE. W drugim półroczu 2006 roku będzie to Finlandia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane