Rosja: prognoza inflacji w górę, wzrostu w dół

opublikowano: 26-08-2014, 13:50

Rosyjskie Ministerstwo Rozwoju podwyższyło prognozę tegorocznej inflacji o 1,0-1,5 pkt procentowego. Wzrost gospodarczy w 2015 roku ma być o połowę niższy niż zakładano dotychczas.

Wiceminister Aleksiej Wiediew powiedział, że na koniec roku inflacja sięgnie w Rosji 7,0-7,5 proc. Wcześniej szacowano ją na 6,0 proc. Wiediew tłumaczy wyższy wzrost cen embargiem, które Rosja wprowadziła na import zachodniej żywności. W tym roku embargo ma zwiększyć inflację o ok. 1 pkt procentowy, w przyszłym o 0,5 pkt procentowego. Dodatkowo wzrost cen będzie skutkiem wprowadzenia w przyszłym roku w Rosji nowego podatku od sprzedaży. Ma on zwiększyć inflację o ok. 1 pkt procentowy. Na koniec 2015 roku wzrost cen ma wynosić w Rosji 6,0-7,0 proc. wobec wcześniej oczekiwanych 5,0 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Resort rozwoju nie zmienił prognozy tegorocznego wzrostu gospodarczego, który ma wynieść 0,5 proc. Obniżył jednak o połowę, do 1 proc., prognozę wzrostu gospodarczego w 2015 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane