Rosja twierdzi, że są chętni do płacenia za gaz rublami

opublikowano: 15-04-2022, 13:50

Wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że już kilku nabywców rosyjskiego gazu zdecydowało się płacić za dostawy rublami, informuje Reuters.

W marcu prezydent Władimir Putin ogłosił, że “nieprzyjazne” Rosji kraje mają jej płacić za importowany gaz rublami. Wywołało to sprzeciw w Europie, bo w kontraktach zapisano inne waluty, głównie euro i dolara, wskazane jako środki płatności za dostawy.

Aleksander Nowak, fot. Bloomberg
Aleksander Nowak, fot. Bloomberg

- Oczekujemy podobnych decyzji także innych importerów – ogłosił, nie ujawniając nazwy żadnego nabywcy rosyjskiego gazu, który zdecydował się płacić za niego rublami.

Reuters donosi, że Wagan Kerobian, minister gospodarki Armenii poinformował w piątek w rosyjskich mediach, że jego kraj dokonał już kilku płatności rublami za rosyjski gaz.

W Europie o możliwości płacenia za rosyjski gaz rublami mówił wcześniej szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. W ostatni poniedziałek poinformował jednak, że Węgry zamierzają zapłacić za niego w euro.

W czwartek Reuters informował, że w wewnętrznym dokumencie Komisji Europejskiej znalazł się zapis iż zapłata za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z Unii Europejskiej byłaby naruszeniem sankcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane