Rosja wprowadza sankcje wobec amerykańskich urzędników

DI, PAP
opublikowano: 20-03-2014, 18:42

Rosja w odpowiedzi na amerykańskie sankcje wprowadza swoje sankcje wizowe wobec dziewięciu amerykańskich wysokich urzędników i kongresmenów. O wprowadzeniu sankcji powiadomiło w czwartek rosyjskie MSZ, podkreślając, że są one odpowiedzią na sankcje USA.

W odpowiedzi na ogłoszenie przez administrację USA 17 marca tego roku sankcji wobec szeregu rosyjskich urzędników i deputowanych Zgromadzenia Federalnego (parlamentu) w charakterze "kary" za poparcie referendum na Krymie, MSZ Rosji oznajmia o wprowadzeniu na zasadzie wzajemności sankcji w stosunku do analogicznej liczby amerykańskich urzędników i członków parlamentu" - poinformowano w rosyjskim MSZ.

Władimir Putin fot. Bloomberg
Władimir Putin fot. Bloomberg
None
None

"Niejednokrotnie uprzedzaliśmy, że sankcje to broń obosieczna i jak bumerang uderzą w same Stany Zjednoczone. Rozmawianie z naszym krajem takim językiem, o czym Waszyngton mógł się już nie raz przekonać, jest niewłaściwe i kontrproduktywne" - oświadczyło MSZ. Zaznaczyło, że "strona amerykańska zapewne wciąż ślepo wierzy w skuteczność podobnych metod, zaczerpniętych z arsenału przeszłości, i nie chce przyznać oczywistości: mieszkańcy Krymu w sposób demokratyczny i w całkowitej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych przegłosowali reintegrację z Rosją, która uszanowała ten wybór".

"Nikt nie powinien mieć wątpliwości: na każde wrogie posunięcie odpowiemy w sposób adekwatny" - podkreślono w MSZ.

Na rosyjskiej liście znaleźli się: zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego - Caroline Atkinson, odpowiedzialna za międzynarodowe stosunki gospodarcze, oraz ds. komunikacji strategicznej Benjamin Rhodes, doradca prezydenta Daniel Pfeiffer oraz lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid, przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, szef senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez, demokratyczna senator Mary Landrieu oraz republikańscy senatorowie John McCain i Daniel Coats.

USA ogłosiły w poniedziałek, 17 marca, sankcje w postaci zamrożenia aktywów 11 wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z dekretem prezydenta Baracka Obamy sankcjami zostało objętych siedmiu wysokiej rangi urzędników rosyjskich oraz czterech ukraińskich.

W czwartek prezydent Obama poinformował o nowych sankcjach dla ludzi z otoczenia Władimira Putina, podpisał też dekret umożliwiający sankcje gospodarcze wobec Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane