Rosjanie na aucie w EuRoPol Gazie

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polsko-rosyjski gazociąg nie ma już we władzach żadnego Rosjanina. Kolejnym krokiem, jak mówi Waldemar Buda, minister rozwoju, będzie przejęcie udziałów Gazpromu przez Polskę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na jakiej podstawie Rosjanie opuścili władze EuRoPol Gazu
  • kto wypełnił wakaty
  • skąd wziął się Orlen w EuRoPol Gazie
  • jak przebiega sprzedaż niektórych aktywów Lotosu

Derusyfikacja EuRoPol Gazu, czyli polsko-rosyjskiej spółki, właściciela polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, biegnącego ze wschodu na zachód, postępuje. Kluczowe zmiany wprowadza resort rozwoju.

Najpierw Novatek, teraz Gazprom:
Najpierw Novatek, teraz Gazprom:
Decyzje Waldemara Budy, ministra rozwoju, w sprawie Gazpromu wynikają z sankcji nałożonych na rosyjskie firmy. Pierwszy przymusowy zarządca zajął się Novatekiem, rosyjskim sprzedawcą gazu. Teraz czas na Gazprom, który ma w Polsce udziały w infrastrukturze gazowej.
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Ruble naruszyły umowę

Gazprom ma 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie, reszta jest bezpośrednio i pośrednio w rękach polskiego państwa. Po tym jak dwa tygodnie temu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, ustanowił tymczasowy zarząd przymusowy na aktywach Gazpromu w Polsce, podjęte zostały kolejne kroki.

— Zmieniona została rada nadzorcza i zarząd EuRoPol Gazu. Odwołani zostali Rosjanie, czyli de facto przedstawiciele reżimu Putina — mówi minister Buda.

Zgodnie z polsko-rosyjską umową międzypaństwową władze EuRoPol Gazu były dotychczas polsko-rosyjskie, tzn. Polska i Rosja miała tyle samo stanowisk w zarządzie i radzie, a do podejmowania decyzji potrzebny był konsens. Teraz Rosjan nie ma ani w radzie nadzorczej, ani w zarządzie. Przewodniczącym rady nadzorczej EuRoPol Gazu został Radosław Kwaśnicki, znany warszawski prawnik wyspecjalizowany w sporach korporacyjnych. To jemu powierzono funkcję zarządcy przymusowego na aktywach Gazpromu, co oznacza, że na niedawnym walnym zgromadzeniu — reprezentując Gazprom — głosował za odwołaniem Rosjan ze stanowisk.

Przełamać wieloletni paraliż
komentarz Oddziału Centralnego PGNiG (grupa PKN Orlen)

Aktualny skład zarządu EuRoPol Gaz wynika z decyzji podjętych przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie spółki.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odbyło się z inicjatywy zarządcy sprawującego tymczasowy zarząd przymusowy wobec PAO Gazprom obejmujący 100 proc. akcji EuRoPol Gaz należących do spółki PAO Gazprom.

Zmiana nastąpiła zgodnie ze statutem spółki oraz kodeksem spółek handlowych.

Dostrzegamy w tym szansę na przełamanie wieloletniego paraliżu decyzyjnego w spółce EuRoPol Gaz, spowodowanego specyficznymi postanowieniami statutu spółki, które w praktyce wprowadzały wymóg jednomyślności Zarządu spółki. Umożliwiało to przedstawicielom PAO Gazprom skuteczne blokowanie decyzji zarządczych, czego efektem było głębokie zakłócenie funkcjonowania spółki, będącej właścicielem infrastruktury gazowej o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wierzymy, że zmiana w składzie władz EuRoPol Gaz jest szansą na przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zarządu nad spółką.

Prezesem EuRoPol Gazu jest nadal Piotr Tutak. W miejsce Rosjan, czyli na stanowisko pierwszego i trzeciego wiceprezesa, weszli Urszula Kowalczyk i Tomasz Wilk.

Z jednej strony można się zastanawiać, czy zmiany personalne nie naruszają polsko-rosyjskiej umowy międzypaństwowej, ale z drugiej — jak zauważa jeden z naszych rozmówców — narzucenie Polsce przez Gazprom wymogu płacenia za gaz w rublach bezwzględnie tę umowę naruszało.

Kto przejmie udziały Gazpromu

— Kolejne kroki będą zmierzać do całkowitego wyeliminowania Rosji jako właściciela infrastruktury gazowej w Polsce. W praktyce chodzi o to, by udział Gazpromu przeszedł w polskie ręce — zapowiada Waldemar Buda.

Nie jest na razie jasne, jak ma wyglądać pełna repolonizacja EuRoPol Gazu. Do niedawna 48 proc. udziałów miało PGNiG, które pośrednio kontrolowało jeszcze 4 proc. Po zarejestrowaniu fuzji z Orlenem w roli udziałowca występuje już koncern naftowy. Radosław Kwaśnicki, zarządca Gazpromu, pracował w przeszłości w radzie nadzorczej Orlenu, a jego kancelaria RKKW doradzała kiedyś PGNiG w sprawach dotyczących EuRoPol Gazu. Jednym ze scenariuszy może być więc przyznanie pełnej kontroli Orlenowi.

Polski odcinek gazociągu jamalskiego ma być stopniowo integrowany z krajowym systemem przesyłu gazu. Od kiedy w kwietniu Gazprom odciął Polsce dostawy gazu, do Jamału ze wschodu nic nie wpływa. Gaz-System planuje więc dowiercić się do gazociągu w wielu miejscach i wykorzystywać go jako zwykły element krajowej sieci.

Unimot czeka

Pojawienie się Orlenu w akcjonariacie EuRoPol Gazu to sprawa świeża, bo fuzję z PGNiG zarejestrowano zaledwie na początku listopada. Rejestracja umożliwiła dopięcie sprzedaży niektórych aktywów Lotosu, wynikających z warunków postawionych przez Komisję Europejską.

W minionym tygodniu Orlen sfinalizował więc transakcję z Saudi Aramco, które kupiło m.in. 30 proc. udziałów w rafinerii gdańskiej oraz spółkę handlującą paliwem na rynku hurtowym. Węgierski MOL natomiast kupił ponad 410 stacji paliw w Polsce. W miniony piątek delegacja z Węgier była w Gdańsku i witała się z nowymi pracownikami. Funkcję prezesa MOL Polska powierzono Richardowi Austenowi, menedżerowi od wielu lat związanego z grupą, a ostatnio prezesowi czeskiej spółki MOL-a.

Orlenowi pozostaje jeszcze dopięcie sprzedaży aktywów logistycznych i asfaltowych Unimotowi. Spółka komunikowała ostatnio, że liczy na realizację transakcji do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane