Czytasz dzięki

Rosną kontrakty na indeksy rynków akcji w USA

opublikowano: 30-03-2020, 13:50

Inwestorzy śledzą w poniedziałek głównie doniesienia dotyczące ekspansji epidemii koronawirusa w USA.

Na około dwie godziny przed rozpoczęciem handlu kontrakt na średnią Dow Jones rósł o 0,3 proc., kontrakt na S&P500 rósł o 0,5 proc., a kontrakt na Nasdaq 100 rósł o 0,6 proc. Wcześniej spadały, ale w miarę upływu czasu nastroje poprawiały się.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W ubiegłym tygodniu na rynkach akcji panowała duża zmienność. Dow Jones zanotował jednak w tym okresie zwyżkę wartości o 12,8 proc., największą od 1938 roku. Nasdaq wzrósł przez tydzień o 9,1 proc., najwięcej od marca 2009 roku. Analitycy wskazują jednak, że pomimo odrobienia części strat, dla S&P500 będzie to prawdopodobnie najgorszy miesiąc od października 2008 roku. Indeks traci prawie 18 proc. w marcu.

Największy wpływ na nastroje w poniedziałek mają wiadomości dotyczące pandemii. W niedzielę prezydent Donald Trump przedłużył zalecenia dotyczące separacji społecznej do 30 kwietnia. Jeszcze w ubiegłym tygodniu sugerował, że chciałby je znieść przed Wielkanocą, czyli 12 kwietnia. W niedzielę prezydent USA ogłosił, że szczyt zgonów spowodowanych przez koronawirusa nastąpi w okresie najbliższych dwóch tygodni i gospodarka USA może na początku czerwca być już na ścieżce wzrostu.

Niektórzy analitycy wskazują decyzję o przedłużeniu separacji jako powód poprawy notowań kontraktów na indeksy rynków akcji. Boris Schlossberg, dyrektor zarządzający  BK Asset Management wskazał, że „radykalna” zmiana tonu wypowiedzi Trumpa pokazuje iż zaczął traktować kryzys poważnie i być może zaczął słuchać ekspertów jak pokonać pandemię.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane