Rosną realne zyski z lokat

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 26-11-2014, 08:33

Klienci banków narzekają na niskie odsetki, a fachowcy udowadniają, że nie jest źle, a na pewno lepiej niż przed miesiącem

BGŻOptima wyliczył, że realne zyski z lokat rocznych wynoszą 1,01 proc. Trudno o hurraoptymizm, ale w październiku było jeszcze gorzej — wskaźnik wynosił 0,81 proc.

Wzrost Indeksu Realnego Oszczędzania (IRO) nie jest jednak zasługą banków, ale niższej prognozy inflacji. Specjaliści banku na podstawie prognoz analityków szacują, że za rok wskaźnik wzrostu cen wyniesie 1,4 proc., a nie 1,7 proc., jak przewidywano przed miesiącem.

Na razie mamy jednak deflację, z której mogą się cieszyć posiadacze lokat zakładanych przed rokiem. Ich oszczędności realnie nie tracą na wartości, ale dodatkowo zyskują. O tym, jak duży wpływ na oszczędności ma inflacja, świadczy wzrost wskaźnika IRO przy jednoczesnym, choć niewielkim, spadku oprocentowania lokat. Analitycy BGŻOptimy wyliczyli, że średnia z pięciu najlepszych ofert lokat rocznych spadła z 3,12 proc. do 3,1 proc., półrocznych z 3,24 proc. do 3,1 proc., a trzymiesięcznych z 3,49 proc. na 3,29 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane