Rosnąca inflacja uziemiła wyniki funduszy z Indii

Anna Borys
opublikowano: 13-06-2008, 00:00

W pierwszych sześciu miesiącach 2008 r. fundusze inwestujące w Indiach oddały cały roczny dorobek. Najsłabszy w ostatnim półroczu okazał się BGF India A2 (EUR). Jego klienci w tym okresie stracili 38 proc. W ostatnich 12 miesiącach zaś stopa zwrotu z produktu wynosi -16,6 proc. Niewiele lepszy wynik osiągnął BGF India A2 (USD). Właściciele jego jednostek inwestycyjnych stracili w 6 miesięcy 34,7 proc. Lepiej wygląda wynik roczny, który wynosi -3 proc. Najsłabszą trójkę zamyka Franklin India A (acc) (EUR). Oszczędności jego klientów schudły od początku roku o 34,5 proc. Stopa zwrotu z ostatnich 12 miesięcy wynosi -14,8 proc.

Wyniki funduszy najlepiej oddają słabnące nastroje na parkiecie w Bombaju. Od początku roku główny indeks, BSE Sensex 30 Indeks, stracił 25 proc. W tym roku, według indyjskiego nadzoru finansowego (Securities & Exchange Board of India), saldo inwestycji globalnych funduszy w lokalne akcje i obligacje wynosi — 4,7 mld USD. Sytuację pogarsza słabnąca rupia, waluta Indii. Od początku roku dolar umocnił się o 8,35 proc. w stosunku do rupii, zaś euro zyskało 13,79 proc. Osłabienie indyjskiej waluty pogarsza wyniki funduszy.

Indie borykają się obecnie z bardzo wysoką inflacją. Środowa podwyżka stóp procentowych do 8 proc. nie wystarczy, by powstrzymać rosnące ceny.

Obecnie rosną one w tempie 8,24 proc. rocznie. Analitycy uważają, że kolejne podwyżki stóp są nieuniknione. Oczekują oni, że stopa procentowa wzrośnie do 9,5 proc. Zatem na razie na szybką zmianę nastawienia do akcji w Bombaju nie ma co liczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu