Rosnący Play może odchudzić się o wieże

opublikowano: 27-02-2020, 22:00

Operator mobilny zwiększa przychody, wydzieli infrastrukturę do osobnej spółki i szykuje się do sprzedaży oferty na sieci kablowej.

Sześcioprocentowy, największy od października spadek kursu podczas jednej sesji — tak wyglądały w czwartek, tuż po publikacji wyników rocznych, giełdowe notowania Playa. Na czerwono świeciły też jednak wszystkie pozostałe spółki z WIG20, a operator telekomunikacyjny nie ukrywał zadowoleniaz tego, jak wyglądały jego rezultaty w 2019 r.

Play, którym kieruje Jean-Marc Harion, jako jedyny duży polski telekom nie ma w ofercie usług stacjonarnych, ale wkrótce ma rozpocząć komercyjną sprzedaż usług na sieci Vectry, z którą umowę podpisał w połowie ubiegłego roku.
fot Yves Herman - Reuters - Forum

— Nasze wyniki finansowe za 2019 r. są znakomite: skorygowana EBITDA przekroczyła 2,4 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 13 proc., zysk netto wyniósł 867 mln zł, wolne przepływy pieniężne dla właścicieli kapitału własnego [będące podstawą do wypłaty dywidendy — red.] — 929 mln zł, a wszystko to przy dwucyfrowych stopach wzrostu — ocenia Holger Püchert, szef finansów Playa, który przy okazji publikacji wyników złożył rezygnację i opuści spółkę w listopadzie.

Play na koniec ubiegłego roku miał 15,3 mln klientów, z czego 12,9 mln aktywnych. Prawie dwie trzecie z nich płaciło abonament, reszta korzystała z usług na kartę. Przynieśli spółce 7,04 mld zł przychodów, o 2,9 proc. więcej niż rok wcześniej, co było głównie efektem rosnącego wykorzystania usług mobilnych, bo przychody ze sprzedaży sprzętu, w oczekiwaniu na kolejną generację smartfonów z 5G, były niższe. Play jako jedyny duży polski telekom nie ma w ofercie usług stacjonarnych, ale wkrótce ma rozpocząć komercyjną sprzedaż usług na sieci Vectry, z którą umowę podpisał w połowie ubiegłego roku.

— Umowa z Vectrą, która przejęła ostatnio Multimedia, da nam dostęp do 3,7 mln gospodarstw domowych — mówi Jean-Marc Harion, prezes Playa.

Wyniki telekomu w czwartym kwartale na poziomie przychodów były zgodne z konsensem analityków ankietowanych przez PAP, a na poziomie zysków były nieco słabsze od oczekiwań.

— Wyniki Playa oceniam neutralnie — skorygowana EBITDA różniła się od mojej prognozy o 100 tys. zł, więc spółka niczym nie zaskoczyła. Dynamika zysku na tym poziomie w czwartym kwartale była znacznie niższa niż w poprzednich, ale z drugiej strony lekko pozytywnym sygnałem jest przewidywanie przez zarząd spółki, że w 2020 r. skorygowana EBITDA będzie na poziomie 2,5-2,6 mld zł. Najciekawsze w Playu są jednak nie wyniki, ale deklaracja wydzielenia spółki infrastrukturalnej — ocenia Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

Play ogłosił, że wydzieli pasywną infrastrukturę sieciową, czyli przede wszystkim wieże i maszty telekomunikacyjne, do osobnej spółki. Na podobny ruch zdecydował się wcześniej Polkomtel, operator sieci Plus. Przejmowaniem tego rodzaju spółek zainteresowane są fundusze infrastrukturalne, ale żaden z działających w Polsce telekomów nie zdecydował się do tej pory na ich sprzedaż.

Play tylko w ubiegłym roku uruchomił 865 stacji bazowych i ma ich w całym kraju prawie 7,9 tys., na większości terytorium kraju musi jednak jeszcze korzystać z infrastruktury konkurentów, by zapewnić klientom zasięg.

— Oczywiście teraz nie można przesądzić, czy infrastruktura zostanie sprzedana, czy nie — i w jakim modelu. Pozytywnie odbieram jednak otworzenie sobie furtki strategicznej i wykonanie już teraz czynności technicznych związanych z podziałem, tak by w razie potrzeby transakcję można było przeprowadzić szybko — mówi Sobiesław Pająk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane