Rośnie chiński popyt

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

Wzrost cen miedzi na świecie cieszy akcjonariuszy koncernu KGHM Polska Miedź, bo rośnie kurs spółki.

Rok temu miedź kosztowała około 4,5 tys. USD. Teraz jest znacznie droższa. W listopadzie notowania przekraczały nawet 6 tys. USD za tonę. Co prawda pod koniec miesiąca metale sporo potaniały. Na giełdach metali od Londynu po Szanghaj było czerwono.

Jesteśmy zdeterminowani, żeby uzyskać poprawę na aktywach zagranicznych, ponieważ są tam największe możliwości — uważa Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź.
Zobacz więcej

SZANSA:

Jesteśmy zdeterminowani, żeby uzyskać poprawę na aktywach zagranicznych, ponieważ są tam największe możliwości — uważa Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź. Marek Wiśniewski

Dobre nastroje

Analitycy przyznają, że listopadowe wzrosty w dużym stopniu były stymulowane przez kapitał spekulacyjny, który liczył na szybkie zyski, ale widzą też przesłanki do poprawy perspektyw dla czerwonego metalu w nadchodzących miesiącach. Wśród najważniejszych czynników wymieniają stabilizację popytu na metale w Chinach, a to największy importer, oraz obietnice przedwyborcze Donalda Trumpa, że przeznaczy na rozwój infrastruktury nawet bilion dolarów.

— Taki wzrost cen jest rzadko spotykany. Jego tempo wydaje się sztuczne. Niemniej można się było spodziewać poprawy. Na ostatnim spotkaniu branżowym w Londynie (LME Week) panowały zaskakująco dobre nastroje wśród największych graczy na rynku — przyznaje Stefan Świątkowski, wiceprezes ds. finansowych KGHM Polska Miedź, jednego z największych na świecie producentów srebra i miedzi. Pomaga też drożejący dolar (wobec złotego), w którym handluje się surowcami. W ostatnich dniach przekroczył 4,2 zł.

Trwają analizy

Spółka prowadzi działalność wydobywczą na trzech kontynentach. Po 9 miesiącach 2016 r. skonsolidowany wynik netto wyniósł 629 mln zł i był o 49 proc. niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na razie sztandarowa inwestycja spółki — chilijska kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda — przynosi straty. Wpływ na to miał przerób niskiej jakościowo rudy z tzw. strefy przejściowej, a w konsekwencji niższa produkcja i sprzedaż metali, w tym w szczególności molibdenu.

Zgodnie z zapowiedzią powołanego miesiąc temu prezesa koncernu Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego (wcześniej wiceministra rozwoju), trwają analizy i audyt zagranicznych projektów inwestycyjnych (rozbudowa Sierra Gorda, kopalnie Afton-Ajax i Victoria w Kanadzie). Ważne będzie stanowisko Japończyków.

Przypomnijmy, że koncern Sumitomo ma 45 proc. udziału w joint-venture i nie planuje wyjścia z Sierra Gorda, co oznacza, że widzi ekonomiczny sens tego projektu. Prezes zamierza przy okazji prezentacji rocznych wyników (w marcu przyszłego roku) przedstawić decyzje dotyczące przyszłości aktywów zagranicznych na podstawie wniosków z zakończonego audytu oraz prognozowanych warunków rynkowych i możliwości finansowych grupy.

— Jesteśmy zdeterminowani, żeby uzyskać poprawę na aktywach zagranicznych, ponieważ są tam największe możliwości — podkreśla Radosław Domagalski-Łabędzki.

Cicho o podatku

W kampanii wyborczej premier Beata Szydło obiecywała likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin (obowiązuje od 18 kwietnia 2012 r.) Później mówiono, że resort finansów pracuje nad zmianami sposobu naliczania tego podatku, aby go powiązać z cenami miedzi. Poprzedni prezes Krzysztof Skóra nie chciał o tym rozmawiać, obecny też unika tego tematu.

— Stwierdziłem jedynie oczywistość, że podatek od kopalin jest ważny z punktu widzenia wyników KGHM. Dopóki nie będzie propozycji zmian w podatku ze strony rządu, nie będę tej kwestii inaczej komentować — akcentował Radosław Domagalski- Łabędzki.

Zakładane na ten rok wpływy w budżecie z podatku od wydobycia niektórych kopalin mają wynieść 1,5 mld zł. Na koniec września wyniosły 923,5 mln zł — podało Ministerstwo Finansów. Nie wygląda na to, żeby budżet zrezygnował z miliardów z KGHM z podatku miedziowego czy z dywidendy (prawie 32 proc. udział posiada państwo).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu