Rośnie Klaster Systemów Bezzałogowych

PAP
opublikowano: 05-10-2016, 17:09

Prawie 20 podmiotów, w tym firmy produkujące drony oraz dwie rzeszowskie uczelnie, skupia Klaster Systemów Bezzałogowych, który działa na Podkarpaciu. Wśród planowanych wspólnych projektów jest m.in. utworzenie w regionie lądowiska dla bezzałogowców.

Jak poinformował Grzegorz Łobodziński, prezes Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych, które koordynuje prace klastra, członkami stowarzyszenia są także firmy zajmujące się programowaniem systemów informatycznych oraz fotografią lotniczą.

- Mimo że działamy zaledwie od roku, współpraca między nami układa się bardzo dobre. Cieszy to tym bardziej, że branża w jakiej działamy jest bardzo dynamiczna i zarazem trudna - dodał.

Celem, jaki stawiają sobie członkowie klastra, jest m.in. współpraca ze światem nauki. Dlatego do organizacji należą dwie największe uczelnie na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska.

Klaster liczy, że współpraca między poszczególnymi członkami doprowadzi do realizacji wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych. W efekcie – podkreślił Łobodziński - ma to doprowadzić do wprowadzenia na rynek rozwiązań i produktów innowacyjnych.

Łobodziński zaznaczył również, że klaster pozwala na stworzenie platformy współpracy sprzyjającej połączeniu i wykorzystaniu potencjału m.in. przedsiębiorców, instytucji naukowych, jednostek samorządowych oraz organizacji wsparcia biznesu. „Dlatego do naszej organizacji należą również gmina Boguchwała i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która wspiera i opiekuje się młodymi przedsiębiorcami” - powiedział.

Zdaniem Łobodzińskiego, klaster jako organizacja branżowa umożliwia zajęcie wspólnego stanowiska w kwestiach ważnych dla firm z sektora systemów bezzałogowych. 

- Wspólnie łatwiej jest tam także walczyć o lepsze warunki do rozwoju tej branży - stwierdził.

Wśród pierwszych wspólnych inicjatyw klastra jest utworzenie lądowiska dla bezzałogowców. 

Mamy już pomysł, jak takie lądowisko ma wyglądać i funkcjonować, ale jeszcze za wcześnie na szczegóły - zaznaczył Łobodziński.

Drugim, już zrealizowanym pomysłem członków klastra, jest organizacja w Rzeszowie imprezy pod nazwą Dron Show. W tym roku odbyła się już jej druga edycja.

Jak wyjaśnił Łobodziński, Dron Show Rzeszów to ogólnopolska impreza w formie pikniku, której głównym celem jest promowanie „rozsądnego i bezpiecznego wykorzystywania systemów bezzałogowych oraz ukazanie ich różnorodności”.

 - Spotkanie takie jest przeznaczone jest zarówno dla pasjonatów modelarstwa, operatorów UAV (m.in. dronów), ekspertów w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, jak i rodzin z dziećmi, które chcą w ciekawy sposób poznać pasjonujący świat fizyki, chemii i lotnictwa - dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Rośnie Klaster Systemów Bezzałogowych