Czytasz dzięki

Rośnie liczba niewypłacalności

opublikowano: 19-11-2018, 22:00

Najwięcej problemów mają branże produkcyjna i budowlana. Główną przyczyną jest niska rentowność.

W październiku w Monitorach Sądowych i Gospodarczych opublikowano informacje o 101 przypadkach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw — informuje Euler Hermes. Rok temu było ich 80. Od początku tego roku liczba przedsiębiorców z problemami wzrosła o 9 proc. Eksperci Euler Hermes przypominają, że ten trend trwa już trzy lata i — ich zdaniem — w najbliższym czasie się nie odwróci.

W najgorszej sytuacji są branże budowlana oraz produkcyjna. W budownictwie w minionym miesiącu częściej niż w poprzednichmiesiącach upadały większe spółki. Przegrywały one. walkę o pracownika z największymi firmami. Nie były też w stanie finansować wykonywanych zleceń na zbyt dużą skalę i przez zbyt długi okres czasu.

— Płynność finansowa sektora jest niewystarczająca pomimo hossy, z jaką mamy do czynienia — pod względem liczby zleceń oraz wartości bieżących prac. To jest przyczyną ostrożnego podejścia dostawców materiałów budowlanych, popadających w efekcie w niewypłacalność niemal równie często, jak producenci żywności — twierdzi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes.

Natomiast w branży produkcyjnej najwięcej niewypłacalności dotyczyło właśnie producentów żywności. Tutaj, podobnie jak w budowlance, częściej problemy mają większe firmy. To pochodna koncentracji w handlu. Konsolidują się często małe sklepy, które nie wytrzymują konkurencji cenowej z największymi. W ten sposób ich problemy się kumulują.

— Z naszych analiz wynika, że cały, potężny w swojej masie jak i wartości produkcji, sektor spożywczy notuje od ponad roku coraz gorszy spływ należności od odbiorców. Na swoje pieniądze takie firmy czekają nawet do tygodnia dłużej w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat. Należności te spływają nie tylko znacząco wolniej, większa jest także skala ewidentnych strat — czyli faktur nieuregulowanych ponad 120 dni po terminie, które są nie do odzyskania — mówi Tomasz Starus.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane