Rośnie niepokój GPW przed decyzją RPP

Barbara Kwiecińska-Kielczyk
28-03-2001, 00:00

Rosną ceny gruntów na terenie Poznania

W ciągu 5 lat ziemia w stolicy Wielkopolski zdrożała prawie 10-krotnie

W ciągu 5 lat grunty pod aktywizację gospodarczą zdrożały w Poznaniu prawie 10-krotnie. Grunty pod zabudowę mieszkaniową — 5-krotnie. W 2000 r. najwyższa stawka za 1 mkw. wyniosła 2,3 tys. zł. Ale rekord transakcji gruntowych padł rok wcześniej, gdy za 1 mkw. zapłacono prawie 3 tys. zł.

Ceny gruntów w Poznaniu systematycznie rosną. W centrum miasta w ciągu 5 lat zwiększyły się przeciętnie 11-krotnie. Jednakże maksymalna cena, uzyskana w 1999 r. była aż 27-krotnie wyższa od maksimum z 1995 r. Właściciel udziału w nieruchomości gruntowej przy ul. 27 Grudnia zainkasował za nią po 2 994 zł za 1 mkw. Rekord 2000 roku był już nieco niższy. Za wystawioną na licytację działkę u zbiegu ul. Roosevelta i Dąbrowskiego miasto uzyskało cenę 2 309 zł za 1 mkw.

Mieszkaniówka

Od kilku lat Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego w Poznaniu prowadzi lokalny rejestr publiczny wycen i transakcji gruntowych przeprowadzanych w mieście. Rejestr ten staje się podstawą do szacowania wartości gruntów w obrocie publicznym. Na jego podstawie w Geopozie przeprowadzono analizę zmiany cen gruntów w Poznaniu w minionym pięcioleciu. Podstawę stanowiło 4440 transakcji, które posegregowano w grupach o zróżnicowanym sposobie użytkowania, zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta.

— Analiza miała pokazać m.in., czy funkcja w planie zagospodarowania różnicuje grunty pod względem wartości. Okazało się, że ceny gruntów zależą nie tylko od ich lokalizacji, ale także przeznaczenia — mówi Janusz Andrzejewski, zastępca dyrektora ds. katastru miejskiego w Geopozie.

Z analizy Geopozu wynika, że najdrożej za grunty pod budowę przychodzi płacić inwestorom budownictwa mieszkaniowego. W całym pięcioleciu ceny gruntów zarówno w osiedlach domów wielorodzinnych, jak i w osiedlach o zróżnicowanej formie zabudowy dominują nad stawką za tereny pod aktywizację gospodarczą, osadnictwo rolnicze czy za działki w strukturalnych klinach zieleni.

W 1995 r. tereny pod budownictwo mieszkaniowe w Poznaniu były przeciętnie 4-krotnie droższe niż pod aktywizację gospodarczą i przeszło 2-krotnie droższe niż tereny osadnictwa rolniczego.

— Na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe prowadzone są działania porządkujące, działki mają wielkości normatywne, dlatego uzyskuje się za nie wyższe stawki. Także na obszarach osadnictwa rolniczego obserwuje się tendencję do przekwalifikowania na osiedlową zabudowę jednorodzinną, co powoduje wzrost cen działek. Obszary pod działalność gospodarczą są większe, tereny poprzemysłowe poddawane są restrukturyzacji, a to wiąże się z pewnymi trudnościami dla inwestorów — wyjaśnia Janusz Andrzejewski.

Gospodarcze

Grunty pod działalność gospodarczą drożeją jednak szybciej niż pozostałe. Obecnie przeciętna stawka jest jedynie 2-krotnie niższa niż dla budownictwa mieszkaniowego. Najbardziej zdrożały natomiast działki w strukturalnych klinach zieleni. Tu wzrost był 25-krotny. Największy skok cenowy, bo 8-krotny, nastąpił jednak na tych obszarach pomiędzy rokiem 1995 a 1996. Od tamtej pory ceny wzrosły tylko 3-krotnie.

Niezbyt zróżnicowane są stawki minimalne uzyskiwane za 1 mkw. gruntu zarówno pod mieszkaniówkę, jak i działalność gospodarczą, oscylując pomiędzy 52 a 75 zł. Wyraźne różnice widoczne są natomiast w przypadku stawek maksymalnych. Na osiedlach mieszkaniowych o zróżnicowanej formie zabudowy (poza śródmieściem) osiągnęły one pułap 1,4 tys. zł za 1 mkw.

Lokalizacja

Ceny gruntów zależą również od lokalizacji. Najdroższe są oczywiście w centrum, gdzie obserwuje się specyficzny rodzaj transakcji polegający na sprzedaży udziałów w nieruchomościach gruntowych. I w takiej właśnie transakcji uzyskano najwyższą z dotychczasowych stawek.

Poza centrum inwestorom gospodarczym najdrożej przychodzi płacić za działki na Górczynie (przeciętnie 240 zł/mkw.). Dość wysokie ceny są też na Junikowie (115 zł/mkw.) i w Naramowicach (104 zł/mkw.). Dla inwestorów budownictwa mieszkaniowego najdrożej jest na Podolanach (235 zł/mkw.), w Strzeszynie (197 zł/mkw.) i w Świerczewie (151 zł/mkw.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Kwiecińska-Kielczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rośnie niepokój GPW przed decyzją RPP