Rośnie popyt na ulgę badawczo-rozwojową

opublikowano: 11-12-2019, 22:00

W ubiegłym roku 43 proc. przedsiębiorców skorzystało z zachęty podatkowej na innowacje. To trzy razy więcej niż rok wcześniej.

Z badania KPMG wynika, że popularność ulgi badawczo- -rozwojowej wśród firm rośnie. Pomogło w tym uszczegółowienie przepisów i wymogów związanych z zachętą podatkową. Eksperci firmy doradczej wskazują, że 80 proc. przedsiębiorców przeznaczyło zaoszczędzone dzięki uldze pieniądze na realizację nowych projektów. Natomiast 51 proc. firm kupiło za wspomniane oszczędności sprzęt badawczo- -rozwojowy.

Autorzy raportu zwracają ponadto uwagę, że ponad 40 proc. przedsiębiorców nie wie, czy prowadzone przez nich przedsięwzięcia kwalifikują się do odpisu.

— Polska na tle innych państw Unii Europejskiej oferuje jedne z najbardziej preferencyjnych stawek odliczeń. To przekłada się na wymierne korzyści dla przedsiębiorstw. W 2018 r. aż 43 proc. badanych firm skorzystało z zachęty podatkowej — mówi Kiejstut Żagun, szef zespołu ulg i dotacji w KPMG.

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcom przysługuje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania 100 proc. kosztów poniesionych na działalność B+R. Natomiast z możliwości odpisu w wysokości nawet 150 proc. wydatków mogą skorzystać firmy mające status centrów badawczo-rozwojowych.

— Dodatkowo doprecyzowano przepisy w zakresie kwalifikowania wydatków na usługi firm zewnętrznych i rozliczania czasu pracy osób zaangażowanych w działalność innowacyjną — zaznacza Kiejstut Żagun.

Warto podkreślić, że od początku tego roku przedstawiciele biznesu, którzy uzyskują dochody z praw własności intelektualnej, mogą skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5 proc. Z badania KPMG wynika, że 57 proc. przedsiębiorców nie traktuje jeszcze IP BOX jako istotnej zachęty do używania patentu jako środka ochrony własności intelektualnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy