Rośnie portfel Patentusa

GRA
22-07-2011, 00:00

Producent maszyn i urządzeń górniczych ma zamówienia na 28 mln zł, czyli o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Producent maszyn i urządzeń górniczych ma zamówienia na 28 mln zł, czyli o 20 proc. więcej niż przed rokiem.

Patentus z Pszczyny ma optymistyczne oczekiwania na ten rok. Nie bez powodu.

— Nasz portfel zamówień jest wart obecnie 28 mln zł, czyli o 20 proc. więcej niż przed rokiem — podaje Józef Duda, prezes Patentusa.

Wzrost wynika z koniunktury na rynku surowców. Cena węgla jest wysoka, więc kopalnie odnotowują znaczące zyski i przeznaczają je na modernizację i rozbudowę parku maszynowego. A to sprzyja Patentusowi, produkującemu maszyny i urządzenia górnicze.

— Dlatego w najbliższych miesiącach odnotujemy wzrost przychodów. Już w przyszłym roku grupa kapitałowa powinna generować ponad 100 mln zł sprzedaży rocznie — szacuje Józef Duda.

W 2010 r. sprzedaż wyniosła 72 mln zł. Po pierwszym kwartale grupa ma takie same przychody jak przed rokiem, czyli ok. 18 mln zł. Mniejszy ma za to zysk netto — spadł z 2,5 mln zł do 1,3 mln zł.

Większość umów Patentus realizuje w Polsce. Przykładowo, wartość umów z Jastrzębską Spółką Węglową wyniosła 16 mln zł w ciągu ostatnich czterech miesięcy. W kraju spółka rozwija też moce produkcyjne. Uruchomiła właśnie zakład w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, który jeszcze w tym roku powinien wygenerować 6 mln zł przychodów i 400-500 tys. zł zysku netto.

Patentus szuka też kontraktów za granicą. Od długiego czasu pracuje nad założeniem spółki joint venture w Chinach.

— Jesteśmy już w pełni gotowi do zawiązania takiej spółki we współpracy z firmą Tongmei. Dopełniliśmy wszelkich formalności. Niestety, partner nie przygotował jeszcze zaplecza produkcyjnego, stąd opóźnienie — tłumaczy Józef Duda.

W planach są też przejęcia. Patentus szuka firm, które mogłyby uzupełnić ofertę produktową i zdywersyfikować źródła dochodów spółki.

— Ale ewentualna akwizycja musi przynieść efekty w krótkim czasie — podkreśla Józef Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rośnie portfel Patentusa