Rosną czynniki ryzyka dla wzrostu światowej gospodarki. Skłonić to może MFW do prognozowania recesji w Europie w tym roku — stwierdził Zhu Min, zastępca dyrektora zarządzającego MFW.
Jego zdaniem, w ostatnich kilku miesiącach można było zaobserwowaćwyraźne symptomy osłabienia gospodarki i spadku jej aktywności. Jeśli obecna sytuacja finansowa w strefie euro nadal będzie się pogarszać, może to doprowadzić do zahamowania wzrostu globalnego PKB w tym roku nawet o 2 pkt proc. wobec projekcji MFW rzędu 4 proc.
Zhu Min stwierdził, że globalny portfel ryzyka zmienia się dramatycznie, wszystkie instytucje finansowe przeszacowują aktywa, repozycjonują ryzyka, bilanse, a spory w tym udział miało obniżenie topowego ratingu USA.