Rośnie sprzedaż samochodów w Chinach

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 10-03-2009, 08:20

Po czterech kolejnych miesiącach spadków, w  lutym sprzedaż samochodów w Chinach wzrosła aż o 25%. Był to efekt znaczących obniżek podatków od sprzedaży, wprowadzonych przez rząd aby pobudzić popyt i nie dopuścić do zbytniego spowolnienia gospodarki.

Chiny tym samym są już największym rynkiem samochodów, przynajmniej w ujęciu ilościowym. W pierwszych dwóch miesiącach roku sprzedano tam 1,56 miliona samochodów (wzrost o 2,7% r/r), w porównaniu z 1,35 mln w USA (spadek o 35% r/r). Paradoksalnie, pomoc dla sektora samochodowego to pośrednio również wsparcie zagranicznych koncernów – duże udziału w Chińskim rynku mają General Motors i Volkswagen. Z drugiej jednak strony bardziej ekspansywna polityka chińskiego rządu rodzi pytanie o stopień w jakim będą zwiększać się rezerwy walutowe – kwestię również bardzo ważną dla USA, zwłaszcza, że np. po 13 latach wyschła nadwyżka w rachunku bieżącym Japonii. Nie ulega wątpliwości, że problem ogromnych emisji długu w USA będzie odgrywał spore znaczenie na rynku i może spowodować nie tylko ogólny wzrost rentowności, zwłaszcza na dłuższy końcu krzywej, ale także osłabienie dolara. Dziś istotny test w postaci rekordowej emisji (34 mld USD) rządowych 3-latek. Ponadto o godzinie 13.30 wystąpienie szefa Fed, zaś o 10.30 dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rośnie sprzedaż samochodów w Chinach