Rośnie szansa na zarobek na obligacjach

  • Jagoda Fryc
15-04-2014, 00:00

Do dalszego wzrostu cen obligacji skarbowych potrzeba wsparcia ze strony banku centralnego. Wtedy rentowności mogłyby spaść nawet do 3,75 proc.

Zgodnie z fazą cyklu koniunkturalnego, 2014 r. nie powinien sprzyjać inwestowaniu w obligacje skarbowe. Rynek długu zdaje się jednak temu przeczyć. W ubiegłym tygodniu rentowności polskich obligacji 10-letnich po raz pierwszy od lipca spadły do poziomu 4 proc.

Zdaniem Dariusza Laska, dyrektora inwestycyjnego ds. papierów dłużnych Union Investment TFI, trend ten może się utrzymać przynajmniej do połowy roku.

Tym bardziej że Rada Polityki Pieniężnej zasugerowała na kwietniowym posiedzeniu, że podwyżek stóp nie należy się spodziewać aż do końca trzeciego kwartału. To rodzi nadzieję na zyski z funduszy obligacji, do których w marcu napłynęło prawie 0,5 mld zł. Na koniec ubiegłego miesiąca w ich portfelach ulokowane było łącznie 44,2 mld zł, a średni zysk od początku roku wynosi 1,7 proc.

— Otoczenie makroekonomiczne w dalszym ciągu nie sprzyja obligacjom, jednak z uwagi na wiele pomniejszych czynników zainteresowanie inwestorów polskimi papierami jest duże. Ten trend może się utrzymać szczególnie w pierwszej połowie roku, gdyby zrealizował się zaskakujący scenariusz obniżenia stóp procentowych na jednym z najbliższych posiedzeń RPP — uważa Dariusz Lasek.

Roman Skórka, zarządzający funduszami Open Finance TFI, uważa natomiast, że wsparciem dla dalszego spadku rentownościbyłoby uspokojenie sytuacji na Ukrainie i luzowanie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Wtedy mielibyśmy szansę na zejście rentowności nawet do 3,75 proc.

— Bez takiego wsparcia ostatni spadek rentowności do 4 proc. to wszystko, na co nas stać — uważa Roman Skórka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Rośnie szansa na zarobek na obligacjach