Rośnie wartość inwestycji w Polsce

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

Wartość transakcji na rynku inwestycyjnym w Polsce w III kw. 2011 r. była wyższa od wyniku osiągniętego w 2010 r.

Z raportu opracowanego przez Jones Lang LaSalle wynika, że wartość transakcji zawartych na rynku nieruchomości komercyjnych od początku roku wyniosła 1,8 mld EUR. Najwięcej, 885 mln EUR, przypadło na sektor handlowy, 818 mln EUR na biurowy, niemal 79 mln EUR na rynek magazynowy i tylko 21 mln EUR na sektor hotelowy. Dla porównania, wartość transakcji zawartych w całym 2010 r. osiągnęła 1,97 mld EUR.

Ucieczka w nieruchomości

Inwestorzy przy wyborze rynku i sektora kierują się głównie możliwością zmniejszenia ryzyka, ale również szybkością zawarcia transakcji i sposobu jej sfinansowania. Dlatego często uciekają w nieruchomości wysokiej jakości na najważniejszych rynkach.

— W ubiegłym kwartale największy wzrost aktywności odnotowano między innymi we Francji i Szwajcarii oraz w Czechach, Polsce, na Węgrzech i Słowacji — wymienia Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w Europie firmy Cushman & Wakefield.

W Polsce wartość inwestycji w nieruchomości biurowe już teraz znacznie przekroczyła wynik zarejestrowany w całym 2010 r., który wyniósł 579 mln EUR. Znaczne ożywienie widać także na rynku nieruchomości handlowych. W 2010 r. łączna wartość transakcji w tym sektorzewyniosła 1,07 mln EUR.

Jest zatem szansa, że wynik z tego roku będzie wyższy. Najważniejszą umową zawartą w III kw. 2011 r. była sprzedaż wrocławskiego Centrum Handlowego Magnolia o wartości ponad 220 mln EUR. W tym samym okresie sfinalizowano również sprzedaż 50 proc. udziałów w warszawskiej Galerii Mokotów. Właściciela zmieniła również galeria Twierdza Kłodzko. Amerykańska spółka Blackstone nabyła ją od firmy Rank Progress za 44 mln EUR.

Dobre prognozy

Wiele dużych i średniej wielkości transakcji powinno zostać sfinalizowanych jeszcze w IV kw. 2011 r.

— Spodziewamy się, że całkowita wartość transakcji w 2011 r. przekroczy 2,25 mld EUR — zapowiada Tomasz Puch, dyrektor w dziale rynków kapitałowych Jones Lang LaSalle w Polsce. Większej wartości spodziewa się Łukasz Lorencki, konsultant grupy rynków kapitałowych Cushman & Wakefield.

— W III kw. 2011 r. wolumen transakcji wyniósł ponad 924 mln EUR, co oznacza wzrost o prawie 170 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz o ponad 40 proc. w odniesieniu do tego samego kwartału ubiegłego roku. Przewidujemy wzrost wolumenu inwestycji na koniec roku do 2,5 mld EUR — uważa Łukasz Lorencki.

Poprawa na rynku inwestycyjnym w 2011 r. wpływa na wysokość stóp kapitalizacji, które według szacunków Jones Lang LaSalle osiągają 6,25 proc. w przypadku najlepszych budynkówbiurowych, 6 proc. dla centrów handlowych i około 8 proc. dla magazynów.

— Różnica stóp kapitalizacji między najlepszymi nieruchomościami, a nieco gorszymi, wynosi 100-200 punktów procentowych. Ta rozbieżność będzie się utrzymywać — uważa Tomasz Puch.

924

mln EUR Tyle wyniosła wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w III kwartale 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu