Rośnie wartość przetargów

Elżbieta Cierlica
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

Rośnie wartość przetargów

Oferty są przygotowywane coraz bardziej profesjonalnie

Wartość przetargów nieograniczonych przekraczających 30 tys. ecu wyniosła w 1998 roku ponad 17,5 mld zł. Najwięcej takich transakcji realizowanych jest w dużych aglomeracjach: Warszawie, Katowicach, Krakowie i w Poznaniu.

W 1998 roku ogłoszono 26,8 tys. przetargów na kontrakty powyżej 30 tys. ecu, z czego 25,3 tys. (94 proc.) stanowiły przetargi nieograniczone. Najwięcej tego typu transakcji zostało przeprowadzonych w województwach: warszawskim, katowickim, krakowskim i poznańskim, najmniej w: jeleniogórskim, chełmskim i bialskopodlaskim. Na podstawie średniej wartości kontraktu oraz ogólnej liczby ogłoszeń o wyborze oferty można szacować, że wartość przetargów nieograniczonych na zamówienia powyżej 30 tys. ecu wyniosła około 17,5 mld zł. Przyczyną zwiększania się ogólnej wartości przetargów, obok inflacji, było ograniczenie możliwości odstępowania od przetargu nieograniczonego na rzecz negocjacji z zachowaniem konkurencji.

Rośnie liczba ofert, które wpływają przy okazji poszczególnych zamówień. Świadczy to nie tylko o zwiększonym zainteresowaniu ubieganiem się o otrzymanie zamówienia publicznego, ale i o szerokim dostępie do informacji o przetargach. Oferenci są również coraz lepiej przygotowani do rywalizacji o kontrakty. W ponad 65 proc. przetargów nie odrzucono żadnej oferty, a w 18 proc. przypadków przetargi zostały unieważnione, najczęściej z powodu błędów popełnionych na etapie przygotowania zamówienie. Na podstawie informacji o kontraktach zakończonych opublikowaniem ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych można stwierdzić, że poziom cen poszczególnych ofert 1998 roku był najbardziej wyrównany w przypadku przetargów na dostawy i roboty budowlane.

Elżbieta Cierlica

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Elżbieta Cierlica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rośnie wartość przetargów