Rośnie zainteresowanie TFI rynkiem alernatywnym

Kamil Zatoński
opublikowano: 17-06-2011, 00:00

W ciągu roku zaangażowanie funduszy inwestycyjnych na małej giełdzie wzrosło czterokrotnie.

W ciągu roku zaangażowanie funduszy inwestycyjnych na małej giełdzie wzrosło czterokrotnie.

Według danych Analiz Online, na koniec 2010 r. w portfelach TFI znajdowały się walory 37 firm z NewConnect. Łączna wartość zaangażowania wynosiła 216 mln zł, czyli 4 proc. rynku. To jednak aż cztery razy więcej, niż na koniec 2009 r.

— Zdaniem zarządzających na NewConnect coraz częściej można znaleźć spółki, na których można relatywnie dużo zarobić, przy ryzyku tylko trochę wyższym niż na rynku głównym GPW. Z każdym rokiem rośnie więc liczba TFI, które otwierają się na alternatywny rynek — tłumaczy Anna Zalewska, starszy analityk Analiz Online, spółki, która też jest notowana na NewConnect.

W ostatnim roku, do 14 towarzystw, które lokowały na tym rynku od dłuższego czasu, dołączyło 7 kolejnych, a jedno się wycofało.

— Z impetem wkroczyło m.in. Union Investment TFI z 44 mln zł (Mo-Bruk, Aton-HT, TMS Brokers). W drugiej połowie 2010 r. debiutantem wśród inwestorów na tym rynku został również TFI PZU, lokując aktywa m.in. w prawa do akcji Kujawskich Zakładów Poligraficznych Druk-Pak — wylicza Anna Zalewska.

Choć zainteresowanie krajowych TFI rynkiem alternatywnym rośnie, to udział tych inwestycji w portfelach funduszy pozostaje marginalny.

— Jednak wśród ponad 500 oferowanych na naszym rynku funduszy, można znaleźć kilka, w których akcje spółek notowanych na NewConnect stanowią więcej niż jedna dziesiąta portfela akcyjnego. Nie dziwi fakt, że w największym stopniu na tym rynku zaangażowany jest fundusz MCI. BioVentures FIZ, którego aktywa lokowane są w start-upy i spółki będące na wczesnym etapie rozwoju z takich branż jak ochrona zdrowia, medtech, life science — mówi Anna Zalewska.

Na koniec 2010 r. blisko 30 proc. portfela MCI. BioVentures FIZ stanowiły akcje internetowej apteki Domzdrowia. pl. O połowę mniejsze zaangażowanie (15 proc. portfela akcyjnego) na rynku alternatywnym miał PZU Energia Medycyna Ekologia (PZU FIO Parasolowy). Akcje spółek z NewConnect wypełniają również w kilkunastu procentach portfele kilku funduszy zarządzanych przez Ipopema TFI (subfundusze Alior SFIO oraz Ipopema 8 Selekcji FIZ). Zarządzającym spodobało się 10 spółek, w tym m.in. zajmująca się dystrybucją tuszy, atramentów i tonerów do drukarek Black Point, Galvo, specjalizujące się w galwanizowaniu, mleczarnia Milkpol czy BioMaxima, producent odczynników do diagnostyki in vitro.

— Zarządzający najczęściej wybierają spółki, które funkcjonują już od jakiegoś czasu i poszukują finansowania na rozwój, bądź w niedalekiej perspektywie zamierzają wejść na rynek GPW — ocenia Anna Zalewska.

Najwięcej towarzystwa zainwestowały w akcje Domu Maklerskiego TMS Brokers, które zadebiutowały w połowie stycznia 2011 roku (aż 26 funduszy) oraz Mo-Bruk z branży utylizacji odpadów oraz produkcji paliw alternatywnych (w obu po 47 mln zł). Niecałe 17 mln zł fundusze z Investors FO TFI, Idea TFI, Noble Funds TFI i TFI PZU posiadały w akcjach Grupy ADV, notowanej od kilku miesięcy na rynku podstawowym GPW. Popularna jest również Pharmena, specjalizująca się w produkcji kosmetyków i środków leczniczych do pielęgnacji skóry. Jej akcje ma 17 funduszy. Fundusze ulokowały w akcjach Pharmeny blisko 16 mln zł, najwięcej Aviva Investors Poland TFI (blisko połowę).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu