Rostowski chce oszczędzać

JKW
opublikowano: 28-01-2011, 00:00

Wykorzystywanie efektu skali dałoby administracji miliardy złotych oszczędności — uważa minister finansów.

Wykorzystywanie efektu skali dałoby administracji miliardy złotych oszczędności — uważa minister finansów.

Zbiera się koalicja wokół pomysłu wprowadzenia centralnych zakupów w administracji. Dołączył Jacek Rostowski, minister finansów.

— Jestem jak najbardziej za . Dałoby to znaczące oszczędności — powiedział Jacek Rostowski w radiu TOK FM.

"Puls Biznesu" jako pierwszy napisał, że nad utworzeniem systemu zakupów dla administracji pochyliła się Rada Gospodarcza przy premierze. Wcześniej projekt lansował Leszek Balcerowicz i jego Forum Obywatelskiego Rozwoju. Chodzi o to, by urzędy nie kupowały sprzętu czy usług samodzielnie, lecz w ramach "konsorcjów". Jak szacuje Ernst Young, którego eksperci referowali na posiedzeniu Rady Gospodarczej możliwości realizacji pomysłu, wykorzystanie efektu skali w rządowych zakupach obniżyłoby wydatki budżetu o 4--6 mld zł. Jak przekonuje Jacek Rostowski, oszczędności byłyby "istotne, choć trochę mniejsze, niż się o tym optymistycznie mówi".

— W Wielkiej Brytanii dało to 10 mld funtów w ciągu czterech lat. A ponieważ gospodarka brytyjska w funtach jest mniej więcej taka jak gospodarka polska w złotych, to można mieć nadzieję, że udałoby się uzyskać podobne oszczędności, tylko liczone w złotych [10 mld zł w ciągu 4 lat] — twierdzi Jacek Rostowski.

Dodaje, że "na jego intuicję" mogłoby to być trochę mniej, bo brytyjska administracja bardziej marnotrawi pieniądze niż polska.

— To jest bogatszy kraj, więc hojniej finansuje administrację — tłumaczy Jacek Rostowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane