Rosyjski pęd

Robert Obetkon
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

Sektor budowlany staje się siłą napędową rosyjskiej gospodarki — notuje 68,8-procentowy wzrost zysku w stosunku do ubiegłego roku. Nowe zakłady produkujące materiały budowlane wyrastają jak grzyby po deszczu. Wielkość inwestycji zagranicznych w rosyjski sektor budowlany również dynamicznie wzrasta. Według danych Rosstatu, w pierwszej połowie bieżącego roku budownictwo przyciągnęło 183 mln USD, co stanowi 80 proc. napływu inwestycji w całym 2005 r. Wzrost tego rzędu nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że inwestorzy są w stanie osiągnąć w Rosji zwrot przekraczający 10 proc., podczas gdy zachodnie rynki pozwalają zarobić nie więcej niż 4-5 proc.

Przybędzie również biur. Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Moskwie wynoszą obecnie 5 mln mkw., co w przeliczeniu na mieszkańca stanowi jedną trzecią wartości dla Warszawy czy Pragi. Dźwigi stały się dziś nieodłącznym elementem krajobrazu nie tylko Moskwy i Petersburga — znaczna część większych inwestycji prowadzona jest też w dużych, regionalnych miastach: w Nowosybirsku, Jekaterinburgu czy Krasnojarsku. Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Rosji powinny w tym roku przekroczyć 3 mld EUR, co plasuje ten kraj w pierwszej dziesiątce europejskich rynków nieruchomości pod względem inwestycji.

Robert Obetkon

redaktor naczelny „Russian Construction Review”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Obetkon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu