Roubini: kryptowaluty powodują chaos i zamieszanie

opublikowano: 11-05-2018, 08:14
aktualizacja: 11-05-2018, 08:17

Znany amerykański ekonomista Nouriel Roubini nie ustaje w krytyce kryptowalut. Obecnie zarzuca im kreowanie chaosu i zamieszania w świecie płatności.

- To jest całkowicie nieefektywne. Nigdy nie będzie działać – oświadczył Roubini podczas Fluidity Summit.

Zobacz więcej

Nouriel Roubini, fot. Bloomberg

Ekonomista twierdzi, że kryptowaluty cofają świat do „Epoki Kamienia” i powrót do barteru.

Roubini podkreślił trudność dotyczącą wymiany bardzo zmiennych walut cyfrowych za każdym razem kiedy ich użytkownik chce coś kupić. Ocenił, że ani kryptowaluty, ani będący ich fundamentem blockchain nie odegrają w przyszłości roli w finansach. Jednocześnie bardzo optymistycznie wypowiadał się na temat służących do płatności aplikacji, jak Alipay, Venmo, PayPal czy Square.

- Jestem przekonany o przełomie, który powodują, ale większość z nich nie ma nic wspólnego z blockchainem i nic wspólnego z kryptowalutami – powiedział Roubini.

Ekonomista skrytykował również oferty ICO, które łącząc cechy pierwotnych ofert publicznych akcji i crowdfundingu wykorzystywane są do zbierania kapitału na realizację projektów technologicznych. Roubini przekonuje, że większość z nich to oszustwa. Wsparł się danymi firmy Satis Group, wskazującymi, że za 81 proc. ICO stoją „oszuści, szarlatani i cwaniaki chcący jedynie porwać wasze pieniądze i uciec”.

Roubini znany jest z niechęci do wirtualnego pieniądze. Niedawno ogłosił, że blockchain to „jedna z najbardziej przereklamowanych technologii w historii”. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Roubini: kryptowaluty powodują chaos i zamieszanie