Rowerowy gigant musi układać się z wierzycielami

opublikowano: 04-10-2019, 15:26

Jeden z największych kontraktów na polskim rynku bikesharingu ciągnie w dół spółkę Nextbike Polska. Toczy się postępowanie układowe.

NB Tricity, spółka zależna Nextbike Polska i operator pomorskiego systemu rowerowego MEVO, musi układać się z wierzycielami, żeby uniknąć upadłości. Kontrakt, który miał być kurą znoszącą złote jaja, póki co przynosi znaczne straty całej grupie.

- Proponując naszym wierzycielom postępowanie restrukturyzacyjne o zatwierdzeniu układu chcemy ustabilizować sytuację w spółce zależnej NB Tricity. W sierpniu 2019 r. w raporcie okresowym za drugi kwartał wskazywaliśmy na stratę netto - komentuje Paweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

Działająca na niemieckiej licencji spółka , która ma 80 proc. polskiego rynku rowerów miejskich, po pierwszym półroczu miała 7,5 mln zł straty netto. Za ten wynik Paweł Orłowski wini wyższe od zakładanych koszty uruchomienia projektu MEVO i kary nałożone na NB Tricity w związku z niedotrzymaniem umowy z pomorskimi samorządami. A domagają się one od operatora dodatkowych 4,5 mln zł.  Przypomnijmy, system MEVO wystartował w marcu tego roku z kilkumiesięcznym opóźnieniem z powodu kłopotów technicznych operatora. 

O postępowaniu restrukturyzacyjnym spółka poinformowała z opóźnieniem, wskazując że wcześniejsze ujawnienie informacji mogłoby naruszyć interesy kontrahentów NB Tricity. 

- Postępowanie restrukturyzacyjne, któremu chcemy poddać spółkę NB Tricity, to najlepsza z dostępnych opcji, która pozwoli na kontynuację projektu MEVO - mówi Paweł Orłowski.

Dodaje, że przeprowadzenie postępowania umożliwi dokończenie drugiego etapu pomorskiego projektu. Zapewnia, że sytuacja spółki nie powinna wpłynąć na bieżące funkcjonowanie MEVO i pozostałych systemów rowerowych, których dostawcą i operatorem jest Nextbike.

MEVO docelowo ma być jednym z największych i najnowocześniejszych systemów rowerowych w Polsce, a nawet w Europie. Składa się z floty rowerów napędzanych elektrycznie, z wbudowanym GPS-em i działa przez cały rok (jest to system 4. generacji, tzw. bezstacyjny). Połączył kilkanaście gmin na Pomorzu, w tym Trójmiasto. Zamawiającym jest samorządowe stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, które za 6,5-letni kontrakt obowiązujący do grudnia 2025 r. ma zapłacić grupie Nextbike 40 mln zł. Na razie umowa przyniósł jej jednak znaczne straty, co pogrążyło poprzedniego prezesa - Roberta Lecha, odwołanego w kwietniu. W czerwcu spółka informowała, że rowery MEVO biją rekordy popularności - każdego dnia jeden pojazd jest wypożyczany po ok. 15-16 tysięcy razy. Docelowo rowerowa flota w Trójmieście ma się składać z 4080 jednośladów. [AR]

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane